Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

EU prověří pomoc automobilkám

Evropa

  14:20
BRUSEL - Evropská komise chce prověřit plán francouzské vlády, která slíbila podporu francouzským automobilkám ve výši 6,5 miliardy eur (přes 180 miliard Kč). Komise o tom dnes informovala na tiskové konferenci v Bruselu. Francouzská státní podpora by v sobě totiž mohla zahrnovat prvky protekcionismu, které ohrožují hospodářskou soutěž.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy foto: AFP

Evropská komise chce prověřit plán francouzské vlády, která slíbila podporu francouzským automobilkám v celkové výši 6,5 miliardy eur (přes 180 miliard Kč). Komise o tom dnes informovala na tiskové konferenci v Bruselu. Francouzská státní podpora by v sobě mohla zahrnovat prvky protekcionismu, které ohrožují hospodářskou soutěž.

Podporu automobilkám Renault, Renault Trucks a PSA Peugeot Citroën oznámil v pondělí francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Jde o půjčku rozvrženou do pěti let s nižšími úroky, než by požadovaly banky. Stát pomoc podmiňuje příslibem, že ve zmíněném období koncerny nebudou zavírat továrny a vyvinou veškeré úsilí, aby nepropouštěly zaměstnance.

Nezávisle na dnešním vyjádření Evropské komise se proti plánu francouzské vlády ohradil i slovenský závod francouzské automobilky PSA Peugeot Citroën.

Autor: