Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Koalici štěpí krok ministra STAN kvůli euru, Fiala svolal dohodovací řízení

Premiér Petr Fiala a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák foto: Radek Vebr, MAFRA

Pětikoalicí otřásá krok ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka za STAN, který jmenoval Petra Zahradníka jako ministerského koordinátora pro euro. Proti se vymezili ostatní koaliční partneři. Premiér Petr Fiala už dokonce svolal dohodovací jednání. To je přitom krokem, který musí předcházet případnému vypovězení koaliční smlouvy.
  14:29aktualizováno  17:02

„Ministr Dvořák obsadil pozici svého poradce pro přijetí eura, nikoliv však pozici vládního zmocněnce. Tento krok byl bez jakékoliv komunikace v koalici. Jako lidovci tedy podporujeme dohadovací řízení, ale především hledání společného racionálního postupu na úrovni celé vlády,“ uvedl na síti X lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

A premiér Petr Fiala z ODS skutečně dohodovací řízení, které si přála TOP 09, svolal. Koaliční smlouva o dohodovacím řízení říká, že probíhá na úrovni K15, tedy za účasti tří zástupců každé z pěti vládních stran.

„Při porušení koaliční smlouvy vzniká povinnost všech aktérů toto porušení napravit uvedením v předchozí stav nebo odčiněním na úkor toho, kdo koaliční smlouvu porušil. Projednání sporné věci bude přerušeno do doby ukončení dohodovacího nebo smírčího jednání, nejdéle však na dobu 30 dnů,“ říká doslova koaliční smlouva vládní pětikoalice.

Vládní strany se dříve na otázce zřízení koordinátora neshodly. Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák v pondělí oznámil, že jmenoval svým zmocněncem pro vstup do evropského mechanismu směnných kurzů ERM II a přijetí eura ekonoma Petra Zahradníka.

Smlouva s Petrem Zahradníkem

Smlouva o poskytování externích poradenských služeb mezi Petrem Zahradníkem a Úřadem vlády byla uzavřena 19. prosince 2023 a platí do konce roku 2024. Hodinová sazba podle smlouvy je 300 korun, maximální rozsah poskytnutých služeb činí 80 hodin měsíčně.

„Každý má právo mít poradce, má ale spadat do ministrova portfolia. Nazývat ho zmocněncem je komické,“ uvedl k Dvořákovu zmocněnci pro euro ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS.

Lídr evropské kandidátky koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a nynější europoslanec za občanské demokraty Alexandr Vondra na síti X uvedl, že jde jen o osobní rozhodnutí ministra. „Bez kompromisů, ale soukromě. De facto poradce, ne vládní zmocněnec. Euro je v kompetenci ministerstva financí a ČNB,“ uzavřel Vondra.

Koalici už překvapil Rakušan, když se videem vymezil vůči premiérovi

Není to přitom první případ akce ministra za STAN, který překvapil koalici. Už v půli ledna vzbudil v koalici rozruch ministr vnitra Vít Rakušan, když oznámil šňůru „Debat bez cenzury“, které mají osvětlit jednotlivé kroky vlády a proč musela od některých slibů ustoupit. Zároveň Rakušan zveřejnil na sociálních sítích video, kde se vymezil i vůči premiérovi a předsedovi ODS Petru Fialovi.

„Důvěru mnohých jsme zklamali, jen abychom zůstali ve hře. Přistupovali jsme na kompromisy. Je nejvyšší čas to změnit a vrátit se k tomu, proč jsme to začali dělat,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan v příspěvku na sociální síti X.

„Má dostatek příležitostí na koaličních jednáních,“ řekl Fiala k tomu, jak řešit kritiku společné práce kabinetu.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová sdělila, že je věcí hnutí STAN, jakým stylem vede kampaň a komunikuje se svými voliči. „Zaznamenala jsem k videu dost kritických reakcí a sami si budou muset vyhodnotit, jestli jim zrovna tohle přináší úspěch. Co však zejména vnímám kriticky, je vyznění, že kompromisy a dohody jsou v politice něco špatného a neměli bychom je nikdy dělat,“ uvedla dále Pekarová Adamová.

Piráti chtějí skutečného koordinátora vlády pro euro, vláda se na tom ale neshoduje

Piráti, kteří jsou nakloněni přijetí eura, uvedli, že prosazují obsazení pozice skutečného vládního koordinátora pro euro. Koordinátor s podporou všech koaličních stran by pomohl vést odborně-politickou debatu a dodávat informace, uvedl vicepremiér Ivan Bartoš.

Zdůraznil, že Zahradník bude pouze Dvořákovým poradcem a jde o iniciativu ministra. „Nejde o zmocněnce vlády jako celku, vláda jeho jmenování ani neprojednávala, ani to s námi nebylo konzultováno,“ uvedl.

„Je potřeba koordinovat postup mezi ministerstvem financí, Českou národní bankou i Evropskou centrální bankou a Evropskou komisí. Dodávat informace, analýzy, strategie a doporučení vládě reflektující i zahraniční zkušenosti. Vést odborně-politickou debatu. Tomu by vládní koordinátor s podporou všech koaličních stran skutečně pomohl,“ řekl šéf Pirátů Bartoš.

Posledním národním koordinátorem pro zavedení eura byl do roku 2017 Oldřich Dědek.

Kdy začneme platit eurem?

celkem hlasů: 3355

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 12. února 2024. Anketa je uzavřena.

Nikdy2675
Mezi lety 2028 a 2030266
Mezi lety 2031 a 2040199
Do roku 2027136
Nevím / Je mi to jedno45
Po roce 204034
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!