Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

EU šetří daňové dohody velkých firem. Mezi nimi i Amazon v Lucembursku

Ekonomika

  11:24
BRUSEL - Evropští úředníci požádali Lucembursko o předání dokumentů vztahujících se k daňovým záležitostem amerického internetového obchodu Amazon v Lucembursku. Píše o tom na svých internetových stránkách list Financial Times s odvoláním na informované zdroje. EU chce zjistit, zda daňová dohoda Amazonu neporušuje pravidla o státní pomoci.

Distribuční centrum Amazonu v německém Grabenu. foto: ČTK

Úřad evropského komisaře pro hospodářskou soutěž podle zdroje Financial Times požádal velkovévodství, kde má Amazon své evropské provozní sídlo, o informace, na základě kterých hodlá přezkoumat, zda rozhodnutí Lucemburska o výši firemní daně pro Amazon splňuje pravidla státní pomoci. "Prošetříme, jaký druh dohody má Lucembursko s Amazonem," řekl listu jeden z úředníků EU.

Financial Times rovněž s odvoláním na další zdroj informoval, že Brusel poslal své vyšetřovací mise do několika zemí EU kvůli prošetření výhodných daňových dohod některých velkých firem. Podle některých kritiků tyto dohody umožňují firmám vyhýbat se placení daní. Británie, Francie a Německo již vyzvaly ke zpřísnění pravidel, která mají zastavit firmy jako Google, Apple a Amazon vyhýbat se placení daní v Evropě, kde mnoho vlád musí šetřit a zavádí úsporná opatření.

Vyšetřování v Irsku i v Nizozemsku

Mluvčí Evropské komise se ke zprávě odmítl vyjádřit. V Amazonu nebyl k zastižení nikdo, kdo by se ke zprávě vyjádřil.

Komise již zahájila tři rozsáhlá vyšetřování v Irsku, v Nizozemsku a v Lucembursku. Týkají se toho, zda dohody o daních firem Apple, Starbucks a Fiat Finance a Trade neporušují pravidla státní pomoci. Žádost o informace je prvním krokem, který může vést k podrobnému vyšetřování. V případě, že komise odhalí nelegální státní pomoc, může donutit firmu doplatit veškeré ušlé příjmy z nezákonné dohody.

Na Amazon se v poslední době snáší kritika veřejnosti hned z několika stran. Kromě kritiky za to, že se vyhýbá placení daní, firma čelí také kritice kvůli pracovním podmínkám ve svých skladech, kvůli vztahům s dodavateli, které údajně nutí snižovat co nejvíce ceny, a kvůli tomu, že svým silným postavením na trhu ničí malé kamenné obchody.

Autoři: ,

Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!
Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!

3 maminky, které porodily císařským řezem, vyzkoušely kojenecké mléko Nutrilon Profutura CESARBIOTIK™ 2. Co nabízí oproti standardnímu mléku? A jak...