Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Exekuci Setuzy může ukončit vyrovnání

Ekonomika

  15:36
PRAHA - Musíte se dohodnout se státem na vyrovnání čtyřmiliardové pohledávky, poté může exekuce na vaši firmu skončit, vzkázala majitelům Setuzy ministryně zemědělství. Druhou možností je podle Mileny Vicenové prodej podniku prostřednictvím dražby.

Snímek z podniku společnosti Setuza v Ústí nad Labem z 3. září 1999. foto: Libor ZavoralČTK

"Konečné rozhodnutí o způsobu řešení bude opět věcí vlády," řekla Vicenová.

Kabinet schválil navržení exekuce před 14 dny a okresní soud v Ústí na Labem ji ještě týž den nařídil. Setuza nejdříve podala námitku podjatosti příslušného soudce a tento týden se i odvolala. Firma staví na tom, že o platnost pohledávky se vedou soudní spory.

Setuza v Česku zpracovává dvě třetiny řepky. Vyrábí biopaliva, oleje, ale i drogistické zboží. M.L. Moran oznámil její ovládnutí koncem září. Předtím firmu kontrolovala skupina podnikatelů kolem Tomáše Pitra.


Podle Vicenové má Setuza další vývoj ve svých rukou. "Když poskytne potřebné informace, podklady, jasně bude spolupracovat a nabídne jasnou variantu pro řešení, tak může ten proces probíhat velmi rychle," uvedla ministryně. Stát podle ní nemá zájem exekuci protahovat ani ohrožovat existenci Setuzy. Požaduje ale záruky a korektní jednání.

Situace Setuzy z hlediska provozu se podle vlastníků kvůli vyhlášené exekuci zhoršuje. "Nakonec se může dostat i do konkurzu," řekl dříve lidovkám.cz Zdeněk Šmejkal, místopředseda představenstva společnosti M.L. Moran, která Setuzu kontroluje.

M.L. Moran podle jeho dřívějšího vyjádření od začátku deklaroval zájem se se státem dohodnout. Firma hovoří o narovnání pohledávky ve výši, v jaké se pohybovaly nabídky na její koupi ve zrušeném tendru. Nejvyšší nabídka činila 815 milionů korun.

Premiér Mirek Topolánek po jednání vlády pře 14 dny uvedl, že důvody navržení exekuce byly ekonomické i mezinárodní, protože na ministerstvu zemědělství leží žádost Evropské komise o vysvětlení možné nedovolené podpory Setuzy, a také bezpečnostní. Ty ale blíže neupřesnil.

Vlastníci Setuzy vedle dosud učiněných právních kroků proti exekuci nevyloučili ani mezinárodní arbitráž, v níž by šlo podle Šmejkala řádově o miliardy korun.

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...