Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brány dubajského Expa se otevřely. První návštěvníci obdivují expozice 191 zemí

Ekonomika

  11:44
Čtvrteční velkolepý ceremoniál oficiálně zahájil Světovou výstavu Expo 2020 konané v Dubaji. Již nyní se také oficiálně otevřely brány výstaviště zabírajícího více než čtyři kilometry čtvereční s expozicemi, kde se prezentuje na 191 zemí. Česká republika představí svůj unikání systém vyrábějící za využití solární energie ze vzduchu vodu.

Dubajské náměstí Vasl Plaza se ve čtvrtek stalo dějištěm zahajovacího ceremoniálu světové výstavy Expo 2020, kterého se účastnili jen pozvaní hosté. Zahájení ale bylo možné sledovat na streamovacích platformách.

Budova na Vasl Plaza je srdcem areálu Expa 2020 a její součástí je 130 metrů široká a přes 67 metrů vysoká kupole, která posloužila jako plátno pro laserovou projekci.

Zahájení výstavy Expo 2021

Kromě koncertů známých umělců a živého orchestru se v kopuli Al Wasl Plaza, největší 360stupňové projekční ploše na světě, promítala smyslová show nabitá vizuálními efekty. 

Více než tři tisíce světelných zařízení, tisíc reproduktorů a více než tisíc účinkujících a dobrovolníků přispěly k umělecké podívané, kterou si online nenechalo ujít téměř milion diváků.

Oslavy i ocenění

V pátek 1. října ve večerních hodinách se budou konat další světelné show. Ohňostrojovou show zahájí po dvacáté hodině místního času obchodní centra a zábavní podniky Dubai Festival City, The Frame, The Pointe a Palm Jumeirah, přičemž každý z nich představí své vlastní jedinečné koncepty. 

Seznam míst, odkud se bude slavnostní zahájení vysílat, zahrnuje dále více než 240 hotelů po celé zemi. Kromě toho bude tento zážitek přenášet několik desítek obchodních a dalších institucí či mezinárodní letiště v Dubaji.

Již nyní ovšem státní tajemnice SAE pro mezinárodní spolupráci a generální ředitelka Expo 2020 Dubaj Její Excelence Reem Al Hashimy odhalila památník, který vzdává hold 200 tisícům pracovníků, kteří se podíleli na vybudování celého komplexu. 

„Chtěli jsme ocenit neuvěřitelnou práci více než 200 tisíc pracovníků a jejich přínos pro Expo 2020 v Dubaji. Děkujeme všem za obrovské úsilí, které tu vynaložili,“ řekla ředitelka.

Český pavilon je unikát

Český pavilon návštěvníci najdou v zóně „Sustainability“ na pozemku s plochou 2 200 metrů čtverečních a je stejně jako na Expo 2015 v Miláně první u jednoho z hlavních vstupů na výstaviště.

Podle generálního ředitele účasti České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO Jiřího Františka Potužníka je český pavilon unikátní v tom, jaký představí koncept. Je to systém Solar Air Water Earth Resource (S.A.W.E.R.), který za využití solární energie vyrábí ze vzduchu vodu, což by mohlo být užitečné právě pro takové země, které trápí nedostatek vody.

„Již nyní systém S.A.W.E.R. překovává nejoptimističtější odhady a vyrábí ze vzduchu denně více než 900 litrů vody,“ doplňuje Potužník. Na vše důstojně dohlíží socha Jaroslava Róny – Robot, za kterou najdou návštěvníci neobyčejnou podívanou: kmeny subfosilního dubu staré více než šest tisíc let.

Srdce pavilonu tvoří ocelové kapiláry, které nechávají po sobě a po skleněných embryích stékat chladnou vodu, prorůstají stěnami a vytváří Mrak stínící návštěvníky i zahradu. Dílo Jana Dostála je největší ručně tvarovanou sochou z nerezové oceli na světě. Do prvního patra pak návštěvníci stoupají kolem stejně monumentální světélkující instalace společnosti LASVIT, navržené Maximem Velčovským. Exponát s názvem Golden Rain je vyrobený z kovových vláken a skla, a propojuje tradiční sklářskou výrobu s moderními technologiemi.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!