Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Média

Facebook přiznal, že sleduje uživatele i bez jejich povolení

Mark Zuckerberg foto: Reuters

Sociální síť Facebook přiznala, že sleduje své uživatele i přestože si to na svých zařízeních nepřejí. Digitální firma to napsala ve své odpovědi na dopis amerických senátorů Joshe Hawleyho a Chrise Coonse. Ti v listopadu požádali firmu, aby respektovala své uživatele a nezveřejňovala jejich polohu, když si to nepřejí.
  18:14

Digitální gigant senátorům nastínil důvody, proč sleduje své uživatele a jakými způsoby může zjistit, kde se nachází, i když mají na svých zařízeních vypnutou možnost sledování.

Facebook vyhodil svého kontraktora. Od reklamní firmy vzal úplatek za odblokování účtu

Skrze operační systém je může stopovat díky cíleným reklamám. Facebook přiznal, že dokáže polohu uživatele vydedukovat díky různým vodítkům, jako jsou místa označené v příspěvcích nebo IP adresy jejich telefonu, tabletu nebo počítače.

Takto nasbírané informace nejsou však přesné a spolehlivé jako přímé facebookové sledování. Firma nicméně v dopise napsala, že tyto informace přesto sbírá kvůli bezpečnostním důvodům. Například, kdyby byl uživatelův účet aktivován z neznámého zařízení nebo aby zabránila „šíření falešných informací“.

Facebook také přiznal, že i přes uživatelův zákaz cílí reklamy na základě polohy získané z těchto zdrojů. Facebook totiž nepovoluje uživatelům vypnout reklamy, získané sledováním zařízení. Povoluje jim ale zablokovat, aby Facebook získal přesná data o jejich poloze použitím systému aplikace.

„Na Facebooku jsou všechny reklamy cíleny na základě polohy uživatele. Většinou se jedná o region nebo město. Kdyby to nefungovalo takhle, lidé z Washingtonu by mohli dostávat reklamy na služby nebo produkty z Londýna a naopak,“ napsala společnost v dopise senátorům.

„Oceňuji, že se Facebook snaží informovat uživatele ohledně jejich možností. Cítím ale jisté znepokojení, že veškeré tyto snahy jsou nedostatečné a zavádějící vzhledem ke způsobu, jak Facebook s daty nakládá,“ prohlásil senátor Coons.

Zároveň uvedl, že Facebook v dopise de facto potvrdil, že mu nelze zabránit v tom, aby bez povolení využíval informace o poloze svých uživatelů a zasílal jim reklamy. „Facebook prohlašuje, že sami uživatelé kontrolují soukromí svých účtů. Ve skutečnosti ale nemají možnost zabránit svému sledování,“ dodal Coons.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!