Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Facebook poprvé přímo investuje do obnovitelných zdrojů. V Texasu staví obří solární elektrárnu

Ekonomika

  8:34
Albuquerque (USA) - Americká internetová společnost Facebook staví v západním Texasu solární elektrárnu, která je její první přímou investicí do obnovitelných zdrojů energie. Zařízení Prospero Solar za 416 milionů dolarů (9,4 miliardy korun) o kapacitě 379 megawattů je považován za jeden z největších solárních projektů v zemi.

FILE - In this April 30, 2019, file photo, Facebook CEO Mark Zuckerberg makes the keynote speech at F8, Facebook's developer conference in San Jose, Calif. The Boston-based renewable energy developer Longroad Energy announced in May that Facebook is building a massive new solar farm in West Texas, a project believed to be one of the largest in the nation and the social media giant's first direct investment in renewable energy. (AP Photo/Tony Avelar, File) foto: ČTK

Kapacita solární farmy je podle oborového sdružení solárního průmyslu dostatečná k pokrytí potřeb zhruba 72 000 domácností. Zařízení na rozloze 18 kilometrů čtverečních má být dokončeno v příštím roce. Pro srovnání, výkon největší české solární elektrány Ralsko RA 1 je 38,3 megawattu, oproti budovanému zdroji Facebooku je tedy zhruba desetinový. 

Facebook dramaticky mění podobu. Zuckerberg představil nový design

U Albuquerque nyní Facebook dokončuje stavbu datového centra, které bude energii z nové farmy využívat.

Protože obnovitelná energie se stává cenově dostupnější, má smysl, aby Facebook do solární energie investoval, uvedl analytik společnosti EQ Research Ben Inskeep. Datová centra mají obrovské provozní náklady.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg v dubnu oznámil, že společnost pracuje na šesti nových solárních projektech na podporu datových center. Cílem Facebooku je, aby do roku 2020 všechna jeho datová centra i kanceláře spotřebovávaly jen energii z obnovitelných zdrojů. V loňském roce to bylo 75 procent.

Autoři: ,