Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Falešné dálniční známky můžou vyjít řidiče na 100 tisíc. Zatím jsou vzácné

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Za první dva měsíce platnosti nových dálničních známek odhalili celníci jen několik falzifikátů. Bylo jich do deseti a šlo podle všeho o jedinou várku. Loni se za stejné období – tedy prosinec a leden – objevil dokonce jen jeden padělek. Jenže pak nastal prudký obrat a celkem jich celníci zadrželi 755.

Příklady falešných dálničních známek. foto: MDCR

Odhalení zatím jen několika padělků, k němuž došlo hned na začátku nového roku ve Středočeském kraji, ukazuje na dva možné scénáře. Buď je nové typy dálničních kuponů obtížnější zfalšovat, nebo se podvody celníkům zatím jen nepovedlo vypátrat.

JAK POZNAT PADĚLKY

  • Nové dálniční známky jsou vybavené rastry a hologramem, podobně jako jejich předchůdkyně.
  • Mají ale speciální grafické prvky, které lze odhalit až po posvícení speciální laserovou tužkou.
  • Letos zabavené falešné kupony obsahují chybu v německém textu na zadní straně (slovo fur místo für).
  • Zároveň nemají dostatečné ochranné prvky na přední straně.

Loni například došlo k odhalení stovek padělků naráz až v únoru. To by byla pro řidiče, kteří si kupony koupili za pochybných okolností, horší varianta. Pokud si vylepí na čelní sklo (třeba i nevědomky) padělek, můžou dostat ve správním řízení krutou pokutu až sto tisíc korun.

Ostatně kvůli častému padělání v loňském roce se ministerstvo dopravy odhodlalo ke změně podoby kuponů a posílení bezpečnostních prvků. I proto působilo až komicky, když se hned po několika dnech od tohoto oznámení objevily zprávy o prvních padělcích.

Víru ministerstva ve správnost celkové proměny dálničních kuponů to nezlomilo.

„Padělky objevili celníci tak rychle právě díky mnoha bezpečnostním prvkům, takže naopak to vidíme jako úspěch. Pokud vím, celníci pokračují v hledání dalších falzifikátů a věřím, že dokážeme padělky co nejvíc eliminovat,“ vzkázal šéf resortu dopravy Dan Ťok (za ANO).

Příklady falešných dálničních známek.
Dálniční známka pro rok 2016 - roční.

Navzdory pozitivnímu přístupu vydalo ministerstvo raději krátce po odhalení padělků středočeskými celníky varování. V něm ukazuje na konkrétní prvky, podle nichž je možné podvodný výrobek rozpoznat (například podle chyby v německém textu na zadní straně - slovo fur místo für).

Zároveň zástupci resortu připomněli českým řidičům i to, co by jim měl velet zdravý rozum. Tedy aby nekupovali kupony na pochybných prodejních místech, za nižší cenu a podobně. (Seznam certifikovaných prodejen naleznete zde).

Slováci o krok před námi. Mají e-známky na dálnice, Češi je chtějí také

Pokud má majitel známky přece jen pocit, že se mu do ruky dostal padělek, měl by se okamžitě obrátit na policii. Pokud si ale falzifikát na čelní sklo nakonec vylepí, dopustí se přestupku. Na místě ho to může stát až pět tisíc korun, ve správním řízení mu pak hrozí pokuta dokonce i dvacetinásobná.

„Řidiči taková odhalení komentují různě. Třeba že jde o služební auto nebo že známku dostali k Vánocům. Nebo ji někde koupili, a už netuší kde,“ popisuje mluvčí středočeských celníků Yvona Matějková.

Právě v tomto regionu došlo loni k největšímu počtu odhalení falešných kuponů, celkem 348 z celorepublikových 755. Středočeští celníci si to vykládají především tím, že krajem prochází nejvíce kilometrů zpoplatněných silnic.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!