Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

S finančáky je to jako s poštou, stát špatně komunikuje, vadí starostům

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Ministerstvo financí oznámilo zrušení 77 pracovišť finančních úřadů. Má jít o pobočky, které jsou nejméně využívané nebo už fungují prakticky jen jako podatelny. Starostové postižených obcí si na jednu stranu chválí uvolněné prostory, kritizují však odcizení státní správy občanům a špatnou komunikaci státu.
  15:17

Skeptičtější k oznámeným změnám jsou starostové na Ústecku a Královéhradecku, naopak v Moravskoslezském nebo Středočeském kraji problémy nečekají, protože rušená pracoviště už nyní fungovala omezeně a lidé mohou většinu agendy vyřešit elektronicky.

Proti rušení se staví například starosta Dvora Králové Jan Jarolím, podle něj je nešťastné a těžko přijatelné. „Spádová oblast města čítá téměř 30 tisíc občanů. Proto by mělo smysl, aby v pátém největším městě kraje zůstalo pracoviště i nadále zachováno,“ řekl. On i řada dalších starostů rovněž vytýká ministerstvu absenci komunikace, někteří se novinky dozvídali z e-mailu, jiní z médií.

Navštěvujete finanční úřad fyzicky?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00úterý 18. dubna 2023. Anketa je uzavřena.

ne3945
ano1017

Negativně se na situaci dívají také v Ústeckém kraji. Starostka Bíliny na Teplicku řekla, že s krokem zásadně nesouhlasí. „Toto ministrovi financí sdělíme, ale předpokládáme, že nám to bude k ničemu stejně jako u rušených poboček pošt,“ uvedla.

Podobný pohled má i starosta Podbořan na Lounsku Radek Reindl. „Jsme strukturálně postiženou oblastí, na což nikdo nebere zřetel. Nikdo s námi záměr nekonzultoval, dozvídáme se o tom z médií,“ vysvětlil. Dodal, že to považuje za ostudnou záležitost, která je v rozporu s reformou veřejné správy.

Analogie s poštou se dovolává i hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. „Je to znepokojivá a šokující zpráva. Je to děláno zase ad hoc jako u poboček pošty. Budeme chtít samozřejmě vidět jejich podrobné analýzy. Je to opět rychlá akce, která se má provést za několik týdnů, přitom to mělo být projednáváno s časovým předstihem,“ prohlásil.

Votice ve Středočeském kraji berou volné prostory naopak jako výhodu, město plánuje bývalou pobočku přeměnit na školní družinu. Podle starosty je logické, že v době digitalizace se osobní styk zmenšuje. „Nás to tolik nermoutí, lidé pod 65 let už finanční úřad téměř nepotřebují, buď jako živnostníci a podnikatelé vyřizují vše přes datovou schránku, nebo jim dělá přiznání zaměstnavatel, a starších lidí se to většinou netýká. Je to něco jiného než pošty,“ řekl.

S úpravou sítě finančních úřadů nemají problém ani v Moravskoslezském kraji. „Většina těchto pracovišť je v režimu 2+2, to znamená, že nemají žádného zaměstnance, zajíždí se tam,“ řekla mluvčí krajského finančního úřadu. Pokud by nějaké pracovní místo bylo zrušeno, zaměstnancům by podle ní byla nabídnuta jiná vhodná místa.

„Můžeme se jen podivit, že se ruší něco, co je již dávno zrušené,“ podotkl bohumínský místostarosta Lumír Macura.

Hlučínský starosta uvedl, že o možném zrušení územního pracoviště finančního úřadu ví již delší dobu. „Je to na základě požadavku úřadu práce, který pro své klienty potřebuje rozšířit služby. Je nám to líto, ale s předpokládanou digitalizací státní správy je to asi logický krok. Věříme, že v inkriminovaných měsících budou služby finančního úřadu v Hlučíně zajištěny, jak nám bylo přislíbeno,“ uvedl.

Autoři: ,