Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Firma lihového bosse Březiny je v insolvenci. Dluží 630 milionů

Ekonomika

  15:34
OLOMOUC - Krajský soud v Brně zahájil insolvenční řízení s firmou Morávia-Chem, kterou tajně vlastnil podnikatel a šéf lihové mafie Radek Březina. Návrh na úpadek podalo vedení Morávia-Chem, které závazky včetně požadavku celníků na zajištění spotřební daně vypočítalo na 630 milionů korun.

Březina je stíhán i v souvisejícím trestním řízení, ve kterém je obviněno kvůli obchodování s nezdaněným lihem 15 lidí. foto: MAFRA - Alexandr Satinský

V areálu Morávia-Chemu prováděl Březina falešnou denaturaci lihu. Firma z obce Hrobice na Zlínsku hrála klíčovou roli v obchodech s nezdaněným alkoholem. 

Podle obžaloby způsobila mafie kolem Radka Březiny škodu na daních v rekordní výši 6,7 miliardy korun. Jednatel Morávia-Chemu Radek Menšík insolvenční návrh, ve kterém požaduje prohlášení úpadku, podal ve středu, kdy se shodou okolností před olomouckým soudem zodpovídal společně s dalšími sedmi obžalovanými právě z obchodů s nelegálním lihem. 

ČTĚTE TAKÉ:

V ten samý den soud insolvenční řízení zahájil. Menšík návrh zdůvodnil tím, že celní úřad na konci ledna chtěl po firmě složení jistoty v celkové hodnotě téměř 510 milionů korun. 

Firma peníze v požadovaném termínu nesložila a celníci na její majetek včetně zásob nařídili exekuci. „Tímto opatřením došlo k úplnému zastavení činnosti fungující a prosperující firmy,“ uvedl Menšík.

Morávia-Chem je podle Menšíka kvůli požadavku celníků na složení jistoty předlužena a její závazky převyšují majetek. Zatímco závazky Morávia-Chem Menšík vypočítal na 630 milionů korun, tak její majetek má prý hodnotu 112 milionů, z toho 65 milionů připadá na zásoby. 

„Oznamujeme, že budeme pokračovat v provozování podniku, které nepřekročí rámec běžné hospodářské činnosti, ke které je nutno použít i zboží, jež bylo celním úřadem zabaveno, ale je uloženo v prostorách firmy,“ upozornil v závěru insolvenčního návrhu Menšík.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!