Diskuse k článku: 'Euro je vadná měna. Mělo by se zrušit'

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 31
  • Poslední: 10.11.2011 17:39
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
K. Kůrka 10.11.2011 13:05

Asi nedojde na zrušení Eura,

ale jeho přeměnu.  Problém je v tom, že dnes více státům Euro vadí, ale té menšině zase velmi vyhovuje. Prostě rozpad Eurozony je na spadnutí, i když to nemusí být definitivní zánik Eura.

J. Kanioková 9.11.2011 19:57

Čína už euru ani dolaru nevěří !!!

Jak to dopadne? Pro mně je  VELMI  podstatný jeden ze signálů - chamtivá Čína, která skupovala kdejaké dluhopisy pro zvýšení vlivu, jak v USA, tak jinde a k EU se lísala převelice...... a hle:  Čína doviezla v septembri rekordný objem zlata    "...Podľa údajov hongkonského štatistického úradu v septembri nakúpila Čína v Hongkongu rekordných 57 ton zlata. To je o 30 % viac oproti predchádzajúcemu mesiacu. V treťom štvrťroku doviezla Čína z Hongkongu približne 140 ton, čo je viac ako za celý rok 2010. Predpokladá sa, že Číňania nakupovali zlato vo veľkom aj v iných krajinách, čo znamená že celoročný dopyt Číny po tomto kove by sa mohol vyšvihnúť na nové historické maximum...."

O čem to vypovídá? Číňani Euro evidentně odepsali a nejspíš i dolar.. Zbavují se jich..

http://zpravy.kurzy.cz/291857-cina-doviezla-v-septembri-rekordny-objem-zlata/

J. Kanioková 9.11.2011 20:06

Re: Čína už euru ani dolaru nevěří !!!

- specifickým fenoménem posledního desetiletí v Evropě byl zrod Evropské měnové unie, která do sebe posbírala ekonomicky velmi různorodé země, země s odlišným fiskálním chováním, země s odlišným sklonem k inflaci, se sklonem k odlišnému vývoji exportních a importních toků, s velmi se lišícím sklonem k úsporám a investicím a která tyto země  ZBAVILA  ekonomické  VELIČINY, kterou je nejvýznamnější ze všech cen – měnový kurs. Plovoucí měnový kurs - NEPOSTRADATELNÝ  nástroj centrálních bank jednotlivých zemí - pohybem kursu vyrovnávat mevýhodné pohyby na trhu..

J. Kanioková 9.11.2011 19:51

Rachman ví, že ...

..."Všichni známe summity lídrů Evropské unie (EU). Vždy se nám dostane horečnatého přesvědčení, že hlavním úkolem je nedopustit krach eura. Rachman však píše, že euro nemá být cílem, ale nástrojem na podporu prosperity a politické harmonie v Evropě – „S přibývajícími doklady toho, že funguje přesně naopak, je načase přemýšlet ne o tom, jak euro zachránit - ale jak jej zrušit, nebo přinejmenším umožnit odchod nejslabších členů.“

Současnost platíme z výnosů budoucích investic, na které si teprve půjčíme...

J. Jorda 10.11.2011 17:39

Re: Rachman ví, že ...

naprostý souhlas, Euro je jedna věc a druhá je společný hospodářský prostor nezývisle od tohe, jestli má či nemá splečnou měnu. Kdyby se Euro posr...., tak se začne znovu a ty konstrukční chyby se nebudou opakovat. Ale když madam a Sárkoz trdohlavě opakují že to nejde, tak to bude trvat o to déle než si chyby přiznat a poučit se z nich

T. Cerny 9.11.2011 17:58

samozrejme , ze LN

cituji pouze autory , kteri nesi Eurozonu nenavidi  a eufemisticky se nazyvaji " euroskeptici ", byt jsou naprosto marginalni minoritou - jak v nasi EU tak mimo ni. . Ekonomove nasi Eurozony jsou ale jineho nahledu , protoze kdyby nebyli , Eurozona by se uz davno zozpadla .

Nahledy toho ceskeho zlodeje  sdileji u nas krom marginalnich jedincu jen strany neonacistu a komunistu.

J. Jorda 10.11.2011 17:35

Re: samozrejme , ze LN

pane Černý, přesně jste to vystihl, "Ekonomove nasi Eurozony jsou ale jineho nahledu , protoze kdyby nebyli , Eurozona by se uz davno rozpadla". O náhledech VK není řeči, ty jsou nepodstatní, opakuje pouze co kde uslyší, ale podstata problematiky Eura je v tom, že nikdo nemá důvěru v Euro a ani vy osobně ne. Když si uvědomím, co jste vy Němci si dovolili za deficity přes uzavřené smlouvy které jasně hovoří o max. 3%, tak není divu že si ostatních 26 zemí EU resp. 16 členů Eurozony myslí, když si to dovolí Němci tak proč ne my a v tom je váš problém. To že jste nahromadili kolem 2 bilionů Euro dluhů se vám vymstí, ale hlavně vašim dětem a jejich dětem. A to nemluvím o vašem pojetí "bruselské demokracie", ne nadarmo se v Umfragach vyjadřili spoluobčané negativně k Euro.

K referndu v Řecku nedošlo, protože vaše madam a jeji nohsled Sarko maji šis v gatích z referenda, t je to vaše pojetí demogácie. Konečně budete 27.listoadu v referendu hlasovat v BW o Stuttgart 21, šak se uvidí, jak se vydivíte.

T. Cerny 9.11.2011 17:52

nahledy z GB

jsou jiste legitimni ale jiste ne smerodatne,stejne jako nahledy toho zlodeje z Ceska - neb s nimi nasi ekonomove nesouhlasi . Kdyz byl  minuly tyden summit v Bruselu , byl  britsky premier Cameron pozadan presidentem EU Rompuy aby opostil mistnost neb se bude jednat o problemech Eurozony a GB k ni nepatri.Kdyz si treba nemecko v Eurozone chce pujsit penize , dostane urokovou sazbu 0,08% ( jak dnes opakovane vyzdvihuji nase media ). Kdyz si ale chce pujcit GB , dostane urokovou sazbu nejmene 4% , Cesko 5% a Italie dokonce 7% .

At si Britove , Cesi , Madari a Bulhari udelaji poradek ve svych menach - i kdyz si treba ta ceska koruna nevede spatne - dnes je 1 € k dostani uz za 26 Kcs.

M. Starý 8.11.2011 18:21

Košile bližší kabátu

Vlády jednotlivých členských zemí se musí především dívat na zájmy svých vlastních občanů, protože ti je volí. Bohužel, většina vlád jsou socialistické a ty namlsaly voliče na sociální jistoty a žití na dluh. A teď by případné "restrukturalizace" byly hořkou pilulkou, kterou by volič ocenil ve volbách. Euro je ukvapený projekt, ekonomikám stačila svoboda pohybu zboží, lidí a kapitálu. Volný kurs národních měn je pak něčím jako dilatační spára, chránící celek před autodestrukcí vlivem vnitřního pnutí.

P. Fiala 8.11.2011 18:13

Teoretik pan Rachman - Anglie a královna - USA a Rusko

Anglie má již svůj zenit za sebou, měli by to Angličané a hlavně jejich královna vzít na vědomí a učinit rozhodnutí, které spíše EU stmelí nežli jiné, které EU oslabí. Anglie spolu s ostattními státy EU vytváří nejvyšší GDP ze států G20. Euro je efektivnější platidlo, nežli 27 národních měn, viz USA s 54 státy.

Je to EU,která začíná stanovovat spolu s čínou globální pravidla. USA se také snaží, ale spíše brzdit EU a dokonce EU navezla do válčení s Africkou Unií, jejímž zakládajícím členským státem je Libye. A to se teprve nový, nejbližší obrovský trh v AU otevírá (1miliarda lidí, přírodní bohatství, ropa, plyn, atd.).  A též Rusům ležíme v žaludku, neb jsme docela světovým vzorem namísto jejich SSSR.

M. Starý 8.11.2011 18:24

Re: Teoretik pan Rachman - Anglie a královna - USA a Rusko

Já myslím, že Libyjské dobrodružství má na svědomí ten francouzský Napoleonek... Amíkům se do toho moc nechtělo.

V. Voracek 9.11.2011 11:58

Re: Teoretik pan Rachman - Anglie a královna - USA a Rusko

francouzsky? neni to madar???

M. Bezouška 8.11.2011 14:52

tak to je tedy objev roku!

jenže - rozumní lidé to o euru vědí od samého začátku, ti méně rozumní na to přišli téměř vzápětí - no a blbci si doteď myslí, že euro je něco skvělého, co je nutno zachovat a dále pěstit. Počkejte si ale na ty konce, to bude opravdu náramná taškařice!

J. Rys 8.11.2011 15:55

Re: tak to je tedy objev roku!

Povídejte. Detaily a ideálně i časový horizont ať je co měřit.

T. Jurčík 8.11.2011 16:12

Re: tak to je tedy objev roku!

Od začátku společné měny jsem přesvěčen, že jeho cesta k silné měně bude tak dlouhá, jako cesta EU k superstátu, tedy se společným ministerstvem financí, které bude dohlížet na hospodaření jednotlivých členů, se společným ministerstvem zahraničí a obrany. Všechny ostatní sféry života společnosti by si měli členové řídit sami, samozřejmě v určitých dohodnutých společných rámcích. EU má tu výhodu, že sestává z historických zemí s odlišným vývojem a zkušenostmi.

Cesta to bude dlouhá, nicméně doufám, že ještě dnešní mladí lidé se toho dožijí.

J. Kanioková 9.11.2011 19:59

Víra tvá tě uzdravila...

probuzení bude hořké..

Z. Hlásek 10.11.2011 12:40

Re: Víra tvá tě uzdravila...

No vždycky je tu alternativa, buď se dá EU dohromady, s €, či bez €. Nebo nás sežerou Číňani. Stejně už to maj jako stranickej úkol, začali už i vykrádat ministersva. Je divný, že ti co na v seděj nic nedělaj.

Z. Sekerák 8.11.2011 16:42

Re: tak to je tedy objev roku!

Smutne ale je ze ceska koruna euro predbieha a uz ma kurz 25.20

V. Voracek 8.11.2011 14:31

City si preje neuspech eura

Tak Britum v City jde o to, ze kdyz euro krachne, tak v Londyne budou opet menit sve marky, franky, liry za pesety, silinky ci guldeny a rvat poplatky prostrednikum...

J. Rys 8.11.2011 15:56

Re: City si preje neuspech eura

No jasně. Už vidím jak někdo dokáže spočítat náklady pro CITY se zavedením měn proti výnosům ze směny....

V. Voracek 9.11.2011 11:57

Re: City si preje neuspech eura

tam jsou ''zanedbatelne'' naklady pro spolecnosti, ktere tuto vymenu zprostredkuji, pri zavedeni eura museli propustit, pri zruseni naberou a vic vydelaji. Je problemy ostatnich az tak nezajimaji...

m. Řehák 8.11.2011 14:26

vadné pojmy

Euro je vadná měna a Česko je vadný název státu.

J. Dlouhy 8.11.2011 13:26

Naprosto stupidni argumentace.

Chyba neni na EURU, mena jako mena. Chyba spociva v neschopnosti a neochote vlad a politiku jednotlivych zemi provadet potrebne strukturalni ("vnitrni devalvaci") a vetsinou nepopularni zmeny, vedouci ke zdrave ekonomice statu. Odvolavat se nas "tradice", resit zadluzenost inflaci a devalvaci (=ozebracovani vlastniho obyvatelstva) je jako omlouvat lenocha, ktery dava prednost socialnim davkam pred praci. A ze pokles urokovych sazeb "povzbuzoval k zadluzeni", to snad netreba komentovat. Kazdy je sveho osudu strujcem.

D. Seibt 8.11.2011 14:58

Re: Naprosto stupidni argumentace.

A to je prave ta vada, nikdo se totiz nedival na realitu. Jak skutecne funguji jednotlive staty, jak jsou technicky vyspele,jakou maji strukturu hospodarstvi,jakou produktivitu jake zvyky a tak si mysleli, ze budou vsechny staty fungovat stejne a ono ne.

J. Dlouhy 8.11.2011 15:20

Re: Naprosto stupidni argumentace.

Ja myslim, ze se na realitu dival, rozdily byly viditelne a zname, jenze nikdo nepredpokladal, ze se staty budou chovat tak jako se pak chovaly. Ze se vubec nesnazily pro svou situaci neco udelat, samy, na domaci pude. Recko a ostatni by byvaly dopadly stejne i kdyby mely svou puvodni menu. Zivot nad pomery konci krachem, bez ohledu na menu.

A. Ruščák 8.11.2011 12:56

Už mě to unavuje

číst v LN neustále katastrofické zprávy o EU a Euru. Redakce by se měla nad sebou zamyslet, tohle už hraničí s obsesí.

J. Rys 8.11.2011 13:00

Re: Už mě to unavuje

Zkuste světové noviny a uvidíte, že i tam je velmi časté téma....

P. Fiala 8.11.2011 17:27

Opisují od jednoho až dvou zdrojů

LN, ČTK sedí na baru a klábosí nad displejem tabletu napojeným na Internet a nepřesně překládají a navíc jen opisují.

R. Fleischhans 9.11.2011 18:04

Re: Už mě to unavuje

Chápu, lidi na Titanicu se taky neměli koukat na ten přibližující ledovec. Jinak by je minul :-)

V. Mlich 8.11.2011 12:45

Vnitřní revalvaci

Ten pán to má nejaké popletené. Když v Řecku nechtějí návrat ke drachmě, musí z večera na ráno vyhlásit vnitřní revalvaci, t.j. že jedno euro má najednou vyšší hodnotu. A to tak, že by se absolútně všechny platy i ceny snížily třeba o 10 procent. Rozdíl oproti přechodu na drachmu je ten, že stav úspor by to nezasáhlo.

Jiná varianta vyrovnání je, že všechny ostatní státy by udělaly vnitřní devalvaci, t.j. zvýšily ceny i platy o 10 procent. Tí by se ale ožebráčili spořivci.

Předpokládám, že všechny řecké úspory jsou dávno vyvedené do zahraničních bank. Tam je návrat ke drachmě nezasáhne.