Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C oblačno Předplatné LN

Diskuse k článku

Solární panely nás vyjdou na bilion. Největší průšvih ekonomiky, říká šéf ČEZ

Těžko představitelnou sumu rovnající se téměř výši celého státního rozpočtu Česka zaplatí domácnosti a podniky za následujících 20 let firmám, které zde postaví sluneční elektrárny. Podíl oné "zelené složky", tedy dotace za výrobu elektřiny ze slunce, dosáhne až bilionu korun.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Linhart 8.7.2010 1:13

Zkxrvxnx rudozelení ekoteroristi

R. Pechoušek 5.7.2010 21:39

Ať zavře ČEZ dvě tepelné elektrárny.

Co žerou hnědé uhlí, a je po problému, že? Ono, se elektřinou musí také šetřit, že? Tak šetřme. Nenecháme našim dětem Zemi, zralou na odpis. Obnovitelné zdroje jsou cestou, malým krůčkem do budoucnosti. Těžba hnědého uhlí ani monopol ČEZU této zemi ani Zemi nepomohou.

K. Dworok 3.7.2010 0:37

Nato by stačilo pořádný kladivo

 a pár desítek znuděných mládežníků. Ale tím nedávám nikomu návod jak problém vyřešit .Selský rozum.

M. Bomar 4.7.2010 11:48

Re: Nato by stačilo pořádný kladivo

celkem spravne, pane prispevovateli. ovsem podle meho nazoru nejvetsi prusvih ekonomiky, to je vznik zatizeni obcanu ceske republiky (= tez odberatelu elektriny) predstavuje sef cez, pan martin roman. jeste vam to nedoslo? mirne zapremyslejte!

J. Dobrý 2.7.2010 10:50

prusvihu je vice

Tahle situace je i zasvedcenym lajkum jasna od zacatku a na konci r. 2008 se to nedalo prehlednout a presto se nic nedelo.

Podobne je to s biopalivy. Indonezie produkuje palmovy olej v takovem meritku ze je po USA a Cine nejvetsim producentem CO2 kvuli vypalovani pralesa aby bylo kam zasadit palmu olejnou. Ty pralesy nam budou chybet, tohle je zeleny magorizmus.

T. Hošek 2.7.2010 10:20

tak nevím

No včera jsem četl článek, že nová vláda sníží podporu stavebního spoření. A to i zpětně, tedy i u starých smluv. Prý to nebude právně problém.

Tak fajn... tento krok beru. Ale jestli to jsou takoví chlapáci, nebude určitě ani právně problém snížit výkupní ceny elektřiny ze solárních elektráren a dotace stáhnout na minimum. 

Nebo že by byl rozdíl mezi obyčejným "jednotlivým" českým občánkem... a několika silnýma finančníma skupinama?

P. Boublíková 2.7.2010 10:31

Re: tak nevím

K tomu stavebnímu spoření: některé spořítelny totiž neuvádějí ve smlouvám vůbec žádné údaje, ze kterých by se dala odvodit výše státního příspěvku. Jiné, např. ČMSS, mají ve smlouvě např. že je nárok na 25 % z 18.000 Kč vkladu ročně apod., zkrátka konkrétní výše státního příspěvku se dá ze smlouvy vypočítat.

Největší sranda by byla, kdyby klienti se smlouvami druhého typu dostávali státní podporu ve sjednané výši a klienti se smlouvami prvního typu oněch avizovaných 1500 Kč ročně.

Z. Válek 2.7.2010 10:41

Re: tak nevím

Tak, jako dnes již existuí dva příspěvky ve výši 4.500,- a 3.500,- Kč a úročí se 3% a 2%.

T. Hošek 2.7.2010 10:58

Re: tak nevím

To ano, existují...ale to vychází z toho, jaký byl státní příspěvek v okamžiku uzavírání smlouvy. Na tom není nic špatného. Spíš mne zarazilo to že ty smlouvy jdou "zpětně zrušit" ... a prož to tedy neaplikovat i na tuhle solární mafii.

J. Dobrý 2.7.2010 11:01

Re: tak nevím

Protoze klient stavebni sporitelny na vas nepozene arbitraz kvuli dohode o ochrane investic. To by bylo penez, jejda.

P. Boublíková 2.7.2010 10:59

Re: tak nevím

Tento rozdíl ale vznikl jinak - byly nastaveny nové podmínky u nově uzavíraných smluv (nevím od kterého roku - 2004?).

Teď jde o to nějak přejinačit již uzavřené smlouvy.

T. Hošek 2.7.2010 11:04

Re: tak nevím

aha... tak to sem netušil. Domníval jsem se, že výše podpory je smluvně daná u všech spořitelen. Proto mne zarazilo, že to jde právně obejít a výši příspěvku zrušit i zpětně. Tak to je v tomto případě něco jiného...  hm.

Doufam, že se najde nějaká právní klička i na odběry solární energie ...

V. Novák 2.7.2010 12:02

Kalous Slizký přišel s príma podfukem -

dostanete stejný příspěvek jak bylo sjednáno - a okamžitě vám na něj bouchnou 50% daň.

No není náš Tahač Za Knížecí Provázky geniální?

M. Prokop 2.7.2010 10:09

Nesmysl s povinnými "obnovitelnými" zdroji

přišel z Brusele a zde ho umocnili Zelení.

Aby se vědělo, komu "děkovat".

M. Šemora 2.7.2010 10:11

Re: Nesmysl s povinnými "obnovitelnými" zdroji

Často omílaný mýtus. Zelení ještě nebyli v parlamentu, když se to schvalovalo.

p. vojvodík 2.7.2010 12:55

Re: Nesmysl s povinnými "obnovitelnými" zdroji

zákon napsaný od socanů byl v pořádku, pak se domluvil  topol s bursíkem na zvýšení výkupních cen a přes regulační úřad to prosadili. MŮŽE ZA TO MODROZELENÁ PAKÁŽ

V. Kraus 2.7.2010 13:58

Re: Nesmysl s povinnými "obnovitelnými" zdroji

Melete nesmysly. Zákon navrhla vláda ČSSD koncem roku 2003 a poslanecká sněmovna jej schválila v březnu 2005. Vládní návrh zákona zase až tak moc špatný nebyl. Zmršila jej ale lidová tvořivost poslanců v poslanecké sněmovně a nejvíce pozměňovací návrh poslankyně ČSSD Ivy Šedivé, který dovoloval regulačnímu úřadu snižovat výkupní ceny elektřiny z OZE maximálně o pouhých 5% ročně. Vysoké výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky byly už stanoveny tímto zákonem a platily od roku 2006. Topolánek s Bursíkem v tomto průšvihu namočeni nejsou  

M. Bomar 2.7.2010 13:09

Re: Nesmysl s povinnými "obnovitelnými" zdroji

mne se velmi libi, jak vas, ale i mne, taha CEZ za nos. toto kmotrovstvi vola do nebes. zatimco v zapadni evrope se chlubi, kolik ekologicke elektriny v budoucnu vyrobi, v teto republice brojime proti teto technologii, i kdyz je jasne, ze zakratko budou tyto zdroje povinne. ostatne podivejte se na usa, kde intensivne podporuji ekologicky positivni solarni panely a vetrne elektrarny. k tomu je samozrejme jeste neco udelat: vyvinout inteligentni prenosne site, pripadne zarizeni na konservaci elektricke energie.

mili ctenari a prispevovatele, vice se informujte, vice premyslete! mucholapka jmenem temelin znamena prilepeni se na uroven dvacateho stoleti (konec druheho tisicileti), cili zpozdeni ze svetovym vyvojem. znate rceni: "sto let za opicemi"?

J. Tachovský 2.7.2010 9:32

jednoduchje reseni

Do kazde ruky kamen a za par dni je vystarano. Nejedna se o trestny cin poskozovani cizi veci, protoze je to nutna obrana pred trestnym cinem kradeze.

Z. vintr 2.7.2010 9:32

Jak je vidět, tak čím dál více se sami umíme potápět

do ekonomického marasmu.

M. Prokop 2.7.2010 10:10

Re: Jak je vidět, tak čím dál více se sami umíme potápět

Nezapomínejte na podíl Brusele.

J. Šrámek 2.7.2010 9:31

,,Zelené'' šílenství!!

Pokud něco funguje na kosmické stanici,nemusí to být ještě to nejlepší na zemi.Dát do praxe takový zákon,to se dá jen srovnat s vypuštěním bobrů do Lednického zámeckého parku.Stejně jako přidávání tzv.bio-složky do PHM.Pokud se pamatuji,tak výroba lihu v minulosti,zvaného ,,denaturovaného'' byla podstatně lacinější záležitost i bez dotací.Jen občas osleplo někde nádraží,ale vařiče fungovaly lacino.A dnes?Z ekologie je jakési nesmyslné náboženství,místo obvyklé slušnosti,dnes modně zvané ekologické chování.Lidem,co se takto nechovali jsme říkali ,,mastňáci''!A ještě v 50 letech chodili komise kontrolovat majitele domů,mají-li nádoby na sběr.A sbíraly se i kosti!A ještě na konec,proč nemá energetiký komlex Dukovany-Dalešice-Mohelno žádnou propagaci?

T. Haban 2.7.2010 9:27

Roman, pozapoměl podotkonout,

že z toho má cca 80% solárních elektráren postaven sám čez, takže 800.000.000,- půjde do kapsy čezu...(a to je ten problém). Lidé, kteří mají na střechách instalace do cca 30kW, tímto prakticky pokrývají spotřebu své domácnosti. Vymývání mozků Českými médii na objednávku nejenom politických stran. ale i čezu aj., ale asi nikoho nepřakvapí.

F. Doušek 2.7.2010 9:33

Re: Roman, pozapoměl podotkonout,

budete mít pravdu, ale pouze v případě, že ti lidé si vlastní vyrobenou energii také sami spotřebují, a ne, když ji přes jeden elektroměr prodají do sítě za 13.-Kč/1kWh a obratem odeberou zpět přes druhý elektroměr za 3.-Kč/1kWh, a rozdíl doplatíme my ostatní.

V. Skalová 2.7.2010 10:38

Re: Roman, pozapoměl podotkonout,

A proč by to neudělali? Má jít ten vývar jen cizím zlatokopům? Z ČEZu to aspoň půjde do státního rozpočtu,když už to páni poslanci a ekologisti tak "dobře" spočítali!

F. Kusák 2.7.2010 9:02

solární elektrárny

No, jestli se našel způsob, jak zpětně sáhnout do již uzavřených smluv o stavebním spoření, a to tedy považuji od státu za velmi nefér, pak jistě nalezne stát způsob jak solární šílenství zastavit. Např dodatečným zdaněním zisku z těchto elektráren, nebo zvýšením DPH na tuto elektřinu. Jenže tady je silná zahraniční, ale i tuzemská lobby, která by si to jistě nenechala líbit. A tak je lepší zaútočit na 5 mil. střadatelů, i když nákldy na stavební spoření je jen zlomkém toho, kolik bude nutno vynaložit peněz na úhradu nesmyslné ceny této elektřiny.

Z. Válek 2.7.2010 9:12

Re: solární elektrárny

V Němcku zareagovali mnohem rychleji a výkupní cena ze sol. panelů je tam mnohem nižší. Tím by mohla být  argumentace naší solární lobby trošku otupena. 

F. Doušek 2.7.2010 9:19

Re: solární elektrárny

a to je důvodem, proč se řada "investorů" z Německa přesunula s výstavbou FV E na naše území. Počítám, že zisky budou danit doma nebo v nějakém daňovém ráji.

Z. Válek 2.7.2010 9:58

Re: solární elektrárny

To jste trošku nakousl diskutované téma, kde by se mělo danit. Zda-li tam, kde má firma sídlo a nebo tam, kde se zisk vytváří.

M. Prokop 2.7.2010 10:11

" nebo tam, kde se zisk vytváří."

Jo, to by se u velkých firem určovalo moc pěkně.

Taková pitomost, že by se toho v Bruseli určitě ujali.


Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...