Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Diskuse k článku: Švarc systém bují. Na útěk lidí před daněmi si posvítí nový tým

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 45
  • Poslední: 20.10.2011 14:29
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
J. Stavěl 18.10.2011 21:25

Švarcsystém je užitečná věc

a v mnoha ekonomikách zcela legitimní. Dorazila mě věta z článku v LN:

...blabla novela zvýší sankce za najímání nezávislých živnostníků na pozice, ve kterých *by mohli* pracovat lidé na zaměstnanecký poměr.

No to si dělají pr*el? To chce stát sankcionovat dva lidi, kteří si mezi sebou dohodnou formu spolupráce, pokud se mu bude zdát, že si mohli dohodnout formu jinou, pro stát výhodnější? A nikoho to nezvedne ze židle?

K. Dvořák 19.10.2011 12:32

Re: Švarcsystém je užitečná věc

Problem je ve vyznamne nizsich platbach zdravotniho a duchodoveho "pojisteni" OSVC ve srovnani se zamestnanci. Nebudou-li vyznamne odlisne platby, nebude problem (nebo "problem") se schwarzsystemem nebo spis bude o dost mensi. Jenze k tomu neni vule, nynejsi vlada rozdil jeste zvetsuje a soucasne dela vse pro to, aby to zakamuflovala a ztizila pripadne narovnani.

J. Stavěl 19.10.2011 18:17

Re: Švarcsystém je užitečná věc

No to není problém, to je hlavní důvod, proč se lidi nechávají ve švarcsystému zaměstnávat, OSVČ *musí* mít signifikantně nižší odvody, protože oproti zaměstnanci nepožívá výhod zákoníku práce, takže se jim to musí vyplácet jinak.

Že to pak státu chybí je ale jen a jen jeho problém, nemůže přeci kvůli tomu, že primárně neumí hospodařit, zakazovat lidem nějaké smluvní vztahy s odůvodněním, že jim pak nemůže sebrat tolik peněz, kolik by si představoval.

J. Frgalova 18.10.2011 18:07

jednoduše

"to" lze zkontrolovat tak, že živnostenský úřad příjde, podívá se na fakturaci a když uvidí, že dotyčný "fakturuje" pouze jednomu podnikateli, jde o švarc systém. Pak příjde pracovní úřad, který pokutuje za skrytý pracovní poměr daného podnikatele, a pak nastoupí fin.úřad, který podnikateli dopočte sociální a zdravotní pojištění za zaměsnance. Rádoby živnostníkovi pak vyhází nákladové doklady, nebo uplaněné paušály z nákladu a dodaní příjmy. Toto jde za stávajících zákonů učinit.

Otázkou je, zda má vůbec v této době takto úřad postupovat, může být rád, že se ten člověk alespoň nějak živí, sociální a zdravotní si platí celé sám, a je to jeho svobodná vůle, že se vzdává všech výhod, které mu poskytuje zákoník práce.

Š. Hašek 18.10.2011 18:05

Jaký útěk před daněmi?

Před daněmi utíká ten, kdo je nezaplatí dle zákona.

Pokud živnostník platí, co to je za plky?

Typický článek a nadpis dle televize Nova či Blesku.

Zdanění je téma na odborné psaní. Nikoliv na tyto kecy.

Těším se na nový tým o 50 lidech, jednou budovou a ročními náklady 55 M Kč.

M. Harant 18.10.2011 17:51

Mrtvý politik, dobrý politik...

:-D Ušetří se tím skoro všechny peníze, protože jste tou úvahou vlastně obešel veškerou politickou pakáž! :-D

J. Šrámek 18.10.2011 15:03

A co takhle uplnou změnu?

Neplatit soc. a zdrav. pojištění firmami,ale každému dát takové částky rovnou do mzdy.Neplatit povinné pojištění pojišťovnám,ale rovnou pravidelných plateb svému lékaři,praktikovi i zubaři,své nemocnici(poliklinice),kartičku vám natiskne i s čipemkde,kdo a když si jinde zlomíte nohu,nebo vám odoperují žlučník,tak si to snad nemocnice dokáží přeposlat.Pochopitelně důchodci by měli o to vyšší penzi.A co si kdo s těmi penězi udělá a u koho je bude platit,je jeho věc.Ušetří se miliardy.

J. Frgalova 18.10.2011 17:59

Re: A co takhle uplnou změnu?

myslíte, že by se našel nějaký podnikatel, který by tu částku SZ a ZP vyplatil ve mzdě? Co by z toho měl? Akorád stejné náklady, kdy by to odváděl státu. Podnikateli je jedno KOMU tu peníze vyplácí, ale není mu jedno, že je to TOLIK peněz. Takže si myslím, že by podnikatelé dali do mzdy "prd" ( protože by to byl dodatečný náklad na který už nyní nemají, nebo nechtějí mít a proto tu bují švarc systém), ale zaměstnanec by ze mzdy to SZ a ZP musel odvést státu ( což je cca.daň 15%, SZ 8+26%, ZP 4+8%, z 15 000 Kč by vám zbylo 39%, no to by vám zaměstnanci podělkovali)

J. Kunes 18.10.2011 14:56

reseni

Reseni je velice jednoduche. Zruste odvody zamestnavatelu, ktere pouze zakryvaji nechutne vysoke zdaneni prace v CR. Co nejvice sjednotte odvody OSVC a zamestnancu. Muzete napr. zrusit  povinne nemocenske pojisteni zamestancu. Povinne pojisteni pro pripad nezamestnanosti. Zamestnanci pozivaji vysokou ochranu, ktera neskutecne prodrazuje jejich praci. Rozbujely svarcsystem ukazuje, ze mnoho zamestanacu o takovou ochranu nestoji. 

j. kříž 18.10.2011 15:03

Re: reseni

mate pravdu ale tendle bordel politikům vyhovuje

j. kříž 18.10.2011 14:52

každej den plný noviny jak státní uředníci kradou

kolik se zas rozházelo zbytečně peněz na předraženejch státních zakázkách a furt nikdo není za to potrestanej všichni se nám smějou do xichtu daně jako kráva eletrika nafta voda všechno drahý jako prase a vod lidí chtěj eště aby se chovali jak idioti

O. Veselý 20.10.2011 14:29

Re: každej den plný noviny jak státní uředníci kradou

Jó, jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.

J. Cerny 18.10.2011 13:36

Potvrzeni stare pravdy

Cim vetsi jsou dane, tim vetsi jsou danove uniky, ..... Stat na velkych dani prodelava.... jednak tim, ze danove uniky jsou vetsi, jednak musi vic investovat do zamezovani danovych uniku ... a to opravdu neni zadarmo.

P. Skřivan 18.10.2011 13:53

Re: Potvrzeni stare pravdy

To je pravda, ale je to skvělá záminka pro zaměstnání neskutečného množství dalších úředníků. Tomu se říká vláda vlády rozpočtové nezodpovědnosti ... .

P. Fiala 18.10.2011 13:35

A co takhle naopak

""Více o plánech státu, jak zatočit se švarc systémem, se dočtete v úterním vydání deníku Lidové noviny.""

Co tak zatočit s lídry státu z politických stran ODS a ČSSD, kteří řídí provoz "státního systému", a kteří nastavují parametry tohoto systému ve všech oblastech systému a různě pro různé občany. Jaká je záruka, že to dělali a dějají  alespoň dobře? Nijaká, vzhled k výši dluhu, za který jsou odpovědni spolu s poslanci, kteří jim jej každý rok schvalovali.

J. Kadeřábek 18.10.2011 17:26

ČSSD a ODS

jsou nevolitelné strany. Ovšem dominanntní TOP je také nebezpečí a VV to stejné. S určitými výhradami bych bral volební program Svobodných.

J. Mikula 18.10.2011 13:34

To je samé svícení,

mě ale spíše napadá, že se zde jedná o to, že firmy zřejmě skrytě propouštějí a nabízí lidem, že pro ně práci mají, ale ne na celý úvazek. Nejjednodušší je potom mít ŽL a připodnikávat si ještě jinde než u jiného zaměstnavatele. Myslím, že státní pokladna na tom vydělá, protože jinak by ti lidé skončili na podpoře.

J. Tachovský 18.10.2011 13:29

Kazda koruna neodvedena na danich je dobra

alespon ji nikdo neukradne, ale utrati ji ten, co ji poctive vydelal.

M. Chlup 18.10.2011 12:43

Skutečně si myslíte, že je to normální?

V diskuzi tady padla řada zajímavých argumentů. S většinou lze i souhlasit. Pokuste se ale na to podívat z druhé strany. Jste-li živnostník a daníte paušálem, tak si můžete každý měsíc fakturovat asi 43 000. Nemusíte mít ani hypotéku a nějaké důchodové pojištění a budete platit jen minimální částky na zdravotní a sociální pojištění (asi tak 4000 -5000 celkem) a ani korunu daní. Zůstane vám tedy cca 38 000 čistého. Při placení hypoték a pojistek se můžete dostat na daleko vyšší částky a stále nezaplatíte ani korunu. Sice se vám nebude skoro nic počítat do důchodu, ale koho to zajímá. Pochopitelně ale budete požadovat, aby vám stát poskytnul veškerý servis placený z daní. Myslíte, že je to normální?

V. Kusý 18.10.2011 12:57

Re: Skutečně si myslíte, že je to normální?

Tedy, pak jsem ňouma.Já jsem se v letech 1999-2004 živil jako OSVČ.Když jsem po fakturaci zaplatil z obdržených peněz leasing, naftu a všechny náležitosti, tak jsem si nemohl o Vámi uvedené částce ani nechat zdát.A to jsem fakturoval cca 80 000 Kč měsíčně.A když mne pak , vlastně kolega, ale s větším autem, poslal na čtvrt roku do nemocnice a moji dodávku do šrotu, tak ten Váš slavný státní servis mne poslal do sra.....!Díky bohu jsem se v padesátiosmi letech uchytil u zahraniční firmy, takže jsem ještě svůj důchod dotáhl do nadstandardní úrovně.Jinak bych louskal šváby.AHA?

J. Kliment 18.10.2011 13:05

Re: Skutečně si myslíte, že je to normální?

Ta čísla tak úplně nesedí. Zapomínáte na náklady . A výše zdravotního a sociálního se odvíjí od výdělku - nelze platit podle vlastního rozhodnutí nejnižší taxu. A hlavně - kdo vám garantuje že budete vůbec mít co a komu fakturovat? Nemluvím o velkých firmách, u živností je ten život dost těžký. Shánět zakázky, materiál, pomůcky - a pak se handrkovat s neplatiči či nesolventním zákazníkem. A pokud přijde nemoc či úraz - pak je skutečně mnohdy problém sehnat peníze na zdravotní a sociální. Nejsou samozřejmě všichni živnostníci světci - ale ani lumpové.

S. Sedlák 18.10.2011 13:12

Re: Skutečně si myslíte, že je to normální?

Tento článek nejde proti živnostníkům, ale proti těm, kteří si na ně hrají.

J. Kliment 18.10.2011 13:44

Re: Skutečně si myslíte, že je to normální?

Zajisté. Ale zůstává otázka PROČ si na ně hrají.

P. Skřivan 18.10.2011 13:55

Re: Skutečně si myslíte, že je to normální?

Často proto, že by jinak neměli dát co svým dětem k večeři, neboť do klasického zaměstnání je nikdo nevezme ... .

S. Sedlák 18.10.2011 14:02

Re: Skutečně si myslíte, že je to normální?

Protože se jim zdá správné ušetřit na daních a odvodech.

P. Skřivan 18.10.2011 13:09

Re: Skutečně si myslíte, že je to normální?

... ale ten, kdo systém takto nastavil, jsou naši politici. :-) Když tedy něco bují, je to především jejich zásluha, že mistře Kalousku !

Zavedení stropů sociálního a zdravotního je stejně nemorální, jako vydávat součásti daně z příjmu za pojištění.

Je jen logické, že když patříme mezi státy s vyšší daňovou zátěží a ještě je systém nastaven tak nemorálně, že bohatý platí výrazně nižší procento z příjmu než chudší, že je obecně považováno za morální takový stát oškubat jako slepici. Čemu se divit ?

Mimochodem: jak znám situaci, tak nikdo daňově "šikovný" daňový paušál nepoužívá. Zejména proto, že vyrobit náklady nedá až takovou práci a navíc si u nich ještě může odečíst DPH, které je takový šikula vždycky plátcem. To jen mistr Kalousek si myslí, že snížením paušálů něco dokáže. Ty paušály už tak nízké byly a byly zvednuty, protože je nikdo nepoužíval.

J. Mikula 18.10.2011 13:47

Re: Skutečně si myslíte, že je to normální?

Už jste někdy podnikal? Myslíte, že všichni podnikatelé nemají vůbec žádné náklady? Kolik lidí z těch co podnikají dosáhne na 43 tisíc (upozorňuji hrubého)? Zkuste si to a využíjte všech výhod podnikání, zejména v dnešní době. Víte, že v případě úmrtí podnikatele se zdaňují i pohledávky včetně těch, které jsou nedobytné, že je to součástí dědictví, že při prodeji pohledávky zdaňujete pohledávku celou, i kdybyste ji prodal za korunu? Když je měsíc, kdy vám nikdo nezaplatí, že platíte pojištění ze svých úspor? Za škodu se zodpovídá do 100% výše škody, zaměstnanec maximálně do 4,5 násobku platu?  To se zaměstnanci stát nemůže. Argumentů bych mohl vyjmenovat více, ale to není podstatné. Nic není tak černé nebo bílé jak to vypadá.

M. Chlup 18.10.2011 22:04

Re: Skutečně si myslíte, že je to normální?

Já podnikám už více než 20 let. Nedaním ale procenty, ale výdaji, protože mimo jiné nakupuji a prodávám a můj celkový obrat je moc vysoký. Za celou dobu co podnikám mám 2 neuhrazené pohledávky, dohromady asi 25 000. S tím tedy problém nemám. Pracuje pro mne řada lidí na ŽL, ale v mojí branži to jinak nejde. Jsou to třeba překladatelé a nedokáži si předsatvit, že bych zaměstnal přeba překladatele do rumunštiny, ač mám nyní jednoho, co pro mne již řadu měsíců pracuje a tohle fakt jinak nejde než na ŽL. A ohledně škod si platím pojištění. A stane se mi, že mi zákazníci někdy neplatí hned, ale od toho mám u KB půlmilionový kontokorent a tam jsem se vždy vešel. Daně i pojistné platím čestně a nepodvádím. A jak tady někdo psal o tom, jak je neslušné zastropování pojistných částek, tak já platím tyto stropy a platit měsíčně na obě pojištění cca 27 000+19 000 není myslím málo.A jen pro zajímavost, tak tahle částka za sociální pojištění se v podstatě na mém důchodu neprojeví a se skoro 20k jsem byl nedávno v nemocnici a nechali mě ležet 2 noci na pojízdném vozíku na chodbě, protože nebyla lůžka. Minimálně 3 byla obsazena bezdomovci. To prý se nazývá solidarita.

J. Mikula 19.10.2011 18:15

Re: Skutečně si myslíte, že je to normální?

Pane Chlupe, vždyť mi se vlastně v ničem nerozcházíme. Například ti překladatelé, to je přesně ten případ, Vy jste schopen je využít řekněme na 20 hodin týdně a na ten zbytek si musí sehnat zakázky sám. Spousta firem měla nějaké množství zaměstnanců, ale neměla pro ně práci na plný úvazek, tak jim navrhla, že jim dá, řekněme zase na 20 hodin zakázky, ale více práce prostě pro ty lidi nemají. Kdyby se takto nedohodli, asi by už ti lidé byli v evidenci ÚP. Takto alespoň něco státu odevzdají a nic nepožadují. V tom vidím já onen nárůst podnikatelů. Pokud do toho někdo "zašťourá", tak to tak skutečně dopadne. To co píšete o těch bezdomovcích je opravdu tristní a Váš důchod bude i přes výši Vámi hrazených částek tristní úplně stejně. Píšete, že obsluhujete dluh - kontokorent - což zaměstnancům nehrozí, riziko jde pouze na Váš účet a pojištění si platíme mnozí, nicméně, není to na ten 4,5 násobek mzdy, ale pojistka zní zpravidla na milionové částky a to ještě neznamená, že by se to mohlo zvrtnout i nad pojistnou částku. Tak se tužte, zdravím JM

V. Skalová 18.10.2011 12:14

Švarc-systém zde ještě umožňuje přežívání mnoha firem

a akceptovatelnou zaměstnanost.  Až do toho začnou kalouskovci rýpat, bude po prosperitě, mnoho malých firem zkrachuje a nezaměstnanost vzroste.  Ruce pryč, Kalousi!!!

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...