Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Firmy pomáhají: Porodnice v Podolí díky fondu koupí nový přístroj pro novorozence a systém pro přenos operací

Ekonomika

  5:00
Ústav pro péči o matku a dítě v pražském Podolí za prostředky z Nadačního fondu pro zdraví dětí letos pořídí nové přístroje a techniku za 650 tisíc korun. Mezi nimi nový oxymetr pro diagnostiku závažných srdečních vad novorozenců nebo systém pro online přenos operací a výuku lékařů.

Primář novorozeneckého oddělení ÚPMD Zbyněk Straňák představuje funkci pulsního oxymetru foto: Central Group

Nový systém umožní online sdílení operací přímo ze sálů do přednáškové místnosti lékařům. Jeho největší výhodou tak je, že se medici a mladší lékaři budou vzdělávat při zachování běžného provozu operačních sálů.

„Naše pracoviště není jenom superspecializovaným perinatologickým centrem, které poskytuje velmi specifickou léčbu u velmi vzácných diagnóz a velmi závažných diagnóz, ale jsme i výukovým centrem,“ říká profesor Zbyněk Straňák, primář novorozeneckého oddělení Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze – Podolí k plánovanému nákupu záznamového systému za více než 450 tisíc korun.

„Zprostředkovat široké odborné veřejnosti to, co děláme na našich sálech, považujeme za velice důležité. Osobní přítomnost deseti, dvaceti lidí na operačním sále samozřejmě není možná. Online přenos invazivních výkonů, které zde děláme, je z hlediska výuky lékařů nenahraditelný,“ dodal Straňák. Operace bude možné nahrávat, archivovat a kdykoli přehrát. Databáze pak umožní vyhledávat podle typu výkonu, diagnózy nebo ošetřujícího lékaře.

Měření kyslíku odhalí srdeční vady u novorozenců

Z příspěvků fondu nemocnice letos zakoupí také dva nové přístroje EKG pro diagnostiku ischemických stavů a další přístroj pro měření množství kyslíku v krvi - takzvaný pulsní oxymetr. Ten pomáhá včas odhalit skryté srdeční vady u novorozenců.

„Pulsní oxymetrie je relativně stará, neinvazivní metoda, která se ale dnes používá ve dvou zcela nových indikacích. Tou první je, když miminko zůstává s maminkou bezprostředně po narození dvě hodiny na porodním sále tzv. kůže na kůži – říkáme tomu bonding. Pomocí pulsní oxymetrie můžeme jednoduchým způsobem monitorovat okysličení miminka a jeho srdeční akci,“ vysvětluje Straňák.

Druhé využití je nové a umožňuje diagnostikovat závažné vrozené vývojové vady srdce. „Víme, že závažné srdeční vady mají nízké hodnoty saturace kyslíkem. Pokud miminko nikdy v průběhu screeningového měření nemá tyto nízké hodnoty, tak můžeme téměř s jistotou říct, že nemá žádnou kritickou srdeční vadu. To jsou dvě nové indikace. Využití pulsní oxymetrie je proto teď na novorozeneckých odděleních velmi expanzivní a potřebujeme těchto přístrojů skutečně velké množství,“ podotkl.

V loňském roce porodnice využila prostředky z nadačního fondu převážně na vzdělávání lékařů a jejich účast na odborných konferencích a přednáškách. V roce 2020 díky němu pořídila dokovací stanici pro infuzní systém na JIP. Ten zajišťuje přesné dávkování život zachraňujících léků u novorozenců s velmi nízkou porodní hmotností pod 1,5 kg.

Peníze z Nadačního fondu pro zdraví dětí pomáhají Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí už od roku 2007. Za dobu svého fungování fond podpořil již 175 lékařských projektů. Jeho hlavním posláním je podpora výzkumu a vzdělávání zdravotnického personálu v oblasti péče o zdraví matek a jejich dětí. Central Group jako zakladatel a hlavní sponzor do fondu přispěl už mnohamilionovými částkami.

„Z pozice největšího rezidenčního stavitele v Česku si uvědomuje také naši velkou společenskou odpovědnost. Hřeje nás u srdce, když vidíme, že peníze slouží tam, kde je to nejvíce potřeba,“ říká výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!