Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Firmy pomáhají. Letecké hodinky se vydražily za 270 tisíc korun

Ředitelka společnosti PRIM Renata Červeňák Nývltová předává šek s výtěžkem z aukce generálce Lence Šmerdové foto: Prim

Unikátní prototyp hodinek PRIM MIG15 inspirovaný legendární českou stíhačkou se vydražil za 270 tisíc korun. Výtěžek aukce hodinek, které vznikly jako první a současně byly poslední tohoto typu, které si někdo mohl koupit, podpoří projekty Vojenského fondu solidarity.
  7:00

Od běžného modelu se jedinečný kousek hodinek PRIM MIG15, který se dražil v pražské Galerii KODL, liší nejen tím, že má ocelové pouzdro. Jeho výjimečnost umocňuje fakt, že v této podobě byl vyroben pouze jeden kus, který poté prošel testováním v pilotních kabinách stíhacích letounů. Díky spolupráci s 21. základnou taktického letectva v čele s plukovníkem Jaroslavem Míkou se tento prototyp může pochlubit leteckým deníkem se záznamy všech letů, a navíc opravdu netradičními „zážitky“. Prototyp do dražby věnoval přímo výrobce hodinek, společnost ELTON hodinářská, člen skupiny CSG.

Hodinky PRIM MIG15.

„Moc si vážím organizátorů projektu, kteří do dražby věnovali unikátní náramkové hodinky PRIM MIG 15 LE, jejichž konečná cena se v aukci vyšplhala na neuvěřitelnou částku 270 tisíc korun. Tento výtěžek poputuje na sbírkový účet Vojenského fondu solidarity a podpoří vojáky a jejich rodiny v těžkých životních situacích. Díky takovým štědrým přispěvatelům může fond efektivně a účinně pomáhat. Tato podpora mě velice těší a srdečně za ni děkuji,“ říká brigádní generálka Lenka Šmerdová.

Limitované zboží. Hodinek se vyrobilo jen 115 kusů

Stíhačka MiG 15UTI s výrobním číslem 242266, která se stala inspirací modelu hodinek PRIM MIG15, v roce 1955 opustila brány továrny AERO Vodochody a dlouhých 35 let sloužila armádním pilotům v sousedním Polsku. Po ukončení aktivní služby putoval letoun přes oceán a stal se ozdobou leteckých dnů po celých Spojených státech. Na české nebe se MIG vrátil až roku 2013, a to díky Josefu Miřáckému ze společnosti Czech Flying Legends, kterému se tím splnil letecký sen.

Jeho druhým snem bylo vytvořit perfektní letecké hodinky. Ve společnosti ELTON hodinářská v Novém Městě nad Metují našel stejné nadšence, jako je on sám. Výsledkem dvouletého vývoje nových hodinek je právě limitovaná edice PRIM MIG 15, vyrobená v počtu pouhých 115 kusů.

Slovo dostali i piloti, testovali je v akci

Jsou to první letecké primky, do jejichž vývoje zasáhli přímo piloti proudových letadel. Každý designový i technologický detail má své místo a společně tvoří dokonalý celek. Stejně jako legendární stíhací letoun, který je inspiroval.

Světovým unikátem jsou dvě lunety, otočné na obě strany. Vnější slouží k odpočtu 60 minut, vnitřní luneta s vyznačením 24hodinového číselníku umožňuje rychlé nastavení UTC. Zářezy na lunetě odkazují na lopatky turbíny proudového motoru.

Hodinky v sobě mají i skutečný kousek stíhačky

Letecké hodinky musejí být odolné a robustní. Vydržet vše, ale zároveň zůstat relativně lehké. Při přetížení je znát každý gram navíc. Ideálním materiálem se proto stal titan, ze kterého je vyrobeno pouzdro i spona. Ani ta nesmí nikde překážet a zároveň musí spolehlivě držet hodinky na zápěstí.

Čas hraje v letadle klíčovou roli. Proto konstruktéři ELTON hodinářská při vývoji hodinek kladli mimořádný důraz na číselník. Přehledný, jednoduchý, s výraznými indexy, které pilot přečte ve zlomku vteřiny. Mozek dokáže odečítat analogový číselník rychleji než digitální. Datumové okno by pilota rušilo, proto ho na hodinkách nenajdete. Design číselníku i ruček byl inspirován typickým vzhledem palubních hodin stíhačky MIG 15. Korunka má tvar vzduchového otvoru na přídi letadla MIG15. Detail, který dodal letounu jeho charakteristický vzhled. Navíc v sobě ukrývá kousek historie. Část materiálu korunky pochází přímo ze stíhačky, a každá je tedy jedinečným originálem.

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...