Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Nejbohatším Čechům dál vládne Kellnerová, v top stovce je sedm nováčků

Renáta Kellnerová, vdova po zesnulém podnikateli, zůstává až do uzavření dědického řízení správkyní stamiliardové pozůstalosti. foto: REPRO VÝROČNÍ ZPRÁVY PPF

V čele žebříčku nejbohatších Čechů a Češek časopisu Forbes je i v letošním roce Renáta Kellnerová. Vdova po vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi má podle žebříčku majetek v hodnotě 382,9 miliardy korun.
  7:55aktualizováno  8:32

V letošní top 5 se v žebříčku sestavovaném Forbesem oproti loňskému roku nic nezměnilo. Kellnerovou následuje vlastník skupiny KKCG Karel Komárek s majetkem v hodnotě 190,2 miliardy korun. Třetí příčka připadla realitnímu magnátovi Radovanu Vítkovi s majetkem ve výši 143,3 miliardy korun.

Na čtvrté pozici zůstává majitel Energetického a průmyslového holdingu Daniel Křetínský (118,6 miliardy Kč). Páté místo zaujímá bývalý premiér Andrej Babiš (107,8 miliardy Kč).

Zajímavá je však dynamika na nejvyšších příčkách - zatímco Renátě Kellnerové majetek proti loňsku narostl o osm miliard, druhý Komárek si jich od minula připsal k dobru více než sedmdesát, Andrej Babiš pak přes třicet.

Jména zůstávají stejná i ve druhé pětce, prohodila se však pořadí nejbohatších Čechů. Majitel energetické skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač se z loňské osmé pozice přesunul na šestou. Zakladatel internetového obchodu Alza.cz Aleš Zavoral naopak sestoupil z šesté příčky na sedmou.

O jednu příčku si oproti loňsku také pohoršil spoluzakladatel Avastu Pavel Baudiš, s majetkem 54,5 miliardy korun v letošním roce skončil osmý. Devátou příčku letos obsadil spoluzakladatel investiční skupiny Penta Investments Marek Dospiva. Top 10 uzavírá spoluzakladatel firmy AVAST Software Eduard Kučera s majetkem v hodnotě 32,4 miliardy korun.

Top 10 nejbohatších Čechů podle Forbesu
JménoMajetek (mld. Kč)
1.Renáta Kellnerová s rodinou382,9
2.Karel Komárek190,2
3.Radovan Vítek143,3
4.Daniel Křetínský118,6
5.Andrej Babiš107,8
6.Pavel Tykač84
7.Aleš Zavoral81
8.Pavel Baudiš54,5
9.Marek Dospiva36
10.Eduard Kučera32,4

Celkově se jmění nejbohatších Čechů meziročně zvýšilo o 460 miliard korun, a to z loňských 1,64 bilionu na 2,1 bilionu korun. „Letošní žebříček byl pochopitelně významně ovlivněn válkou na Ukrajině, energetickou krizí, vysokou inflací, ale také rychle se měnícími kurzy měn i cenami akcií,“ říká Zuzana Krajíčková, redaktorka Forbesu.

„Velká část českých byznysmenů ze žebříčku měla vloni úspěšný rok, kdy se začali zotavovat ze zásahu koronavirové pandemie, a řada z nich měla rostoucí výsledky i letos v první polovině roku. Zároveň se však už na číslech projevila inflace, ale i nejistota z budoucího vývoje a očekávané dopady událostí letošního roku,“ doplňuje.

Ve stovce nejbohatších Čechů se v letošním roce objevilo sedm nováčků. Nejvýše z nich se umístila Radoslava Štěpánková, vdova po zesnulém majiteli SUAS Group (Sokolovská uhelná) Františku Štěpánkovi. Společně s dětmi disponuje jměním v hodnotě deseti miliard korun.

Dalšími nováčky v žebříčku jsou dědic a většinový majitel společnosti Meopta Gerald Rausnitz (9,1 mld. Kč), majitel společnosti Pro-Doma Josef Mařinec (8 mld. Kč), Jan Fidler ze Sebre (4,2 mld. Kč), Radim Lukeš a Petr Borkovec z Partners (3,6, resp. 3,3 mld. Kč) a Michal Menšík z DoDo (3,6 mld. Kč).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!