Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Zpracovat uran z francouzských reaktorů umí jediná továrna. Ta je ale v Rusku

Jaderná elektrárna ve francouzském městě Cattenom, kterou vlastní společnosti EDF. (14. února 2022) foto: Reuters

Válka na Ukrajině zdůraznila energetickou závislost Evropy na Rusku. Deník Le Monde nyní upozornil, že jediná továrna, která dokáže takzvaně recyklovat uran z 56 reaktorů francouzských jaderných elektráren, leží v Rusku. Až do října francouzská skupina Orano posílala uran na Sibiř do závodu v Seversku, který patří ruské firmě Rosatom. Smlouvu v roce 2020 už ale firma ukončila, poslední zásilka odjela v říjnu.
  14:42

Pokračující válka na Ukrajině, kvůli které zavedly evropské země protiruské sankce, tak může ovlivnit i zpracování odpadu z francouzské jaderné energetiky.

Na rozdíl od několika zemí východní Evropy není Francie u provozu svých osmnácti jaderných elektráren závislá na palivu z Ruska. Přírodní uran Francie dováží z Nigeru, Kazachstánu, Uzbekistánu a z Austrálie, zpracovává se v závodech v departementech Aude a Drôme. Palivo se vyrábí v závodech francouzské firmy Framatome nebo u amerického Westinghousu.

Pokud by se uran z vyhořelého paliva z francouzských elektráren přestal vyvážet ke zpracování, změnil by se na odpad z materiálu, který lze znovu využít.

Nevládní organizace Greenpeace zdokumentovala mezi loňským a letošním lednem nejméně pět dodávek uranu z Francie do Ruska. Podle Greenpeace se v Dunkerku nakládal uran na ruskou loď ještě na konci letošního října. Vedení francouzské pobočky Greenpeace vyzývá k ukončení tohoto obchodu, přestože jaderný průmysl není předmětem unijních protiruských sankcí.

Firma Orano potvrdila pět nebo šest zásilek směřujících do Ruska o celkovém objemu 1 150 tun. „Smlouvu uzavřenou s Rosatomem v roce 2020 už ale firma ukončila, poslední zásilka odjela v říjnu,“ řekl deníku Le Monde představitel podniku.

V letech 1972 až 2010 Francie do Ruska odeslala několik tisíc tun recyklovaného uranu. V roce 2010 byl tento vývoz zastaven z ekonomických důvodů, cena přírodního uranu byla nízká, ale také z důvodů ochrany životního prostředí. Proces, který se tehdy používal k přeměně uranu v Seversku, byl obzvláště znečišťující.

Od roku 2013 už se konvertovaný a obohacený recyklovaný uran nepoužívá, protože ho ve Francii šlo využít jen v jediné elektrárně v Cruase v departementu Ardèche. Firma EDF uvedla, že uvažuje o obnovení této elektrárny od roku 2023, právě aby ukázala využitelnost recyklovaného uranu.

Ve Francii se mezitím recyklovaný uran hromadí, v překladištích v jižní Francii ho je již 34 000 tun. Každý rok přibude dalších zhruba 1 000 tun, uvádí Le Monde. Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN) kvůli objemům v těchto skladech a blížícímu se vyčerpání jejich kapacit zvažuje přehodnocení kvalifikace vyhořelého paliva na radioaktivní odpad.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!