Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

G7 vyhlásila od ledna embargo na ruské diamanty, neplatí pro průmyslové využití

Jeden z neopracovaných diamantů, které vytěžila ruská společnost Alrosa v sibiřském dolu Mir. foto: Profimedia.cz

Skupina hospodářsky vyspělých zemí G7 vyhlásila s platností od 1. ledna embargo na ruské diamanty. Zhruba od 1. března se přidají i další omezení a nepřímý dovoz ruských drahokamů. Zákaz se netýká diamantů pro průmyslové využití.
  20:53

Skupina podle agentury Reuters zvažovala různé varianty jak omezit příjmy, které Rusko využívá ve své válce proti Ukrajině. Evropská unie postih ruských zisků z vývozu diamantů navrhla v rámci 12. unijního sankčního balíčku a šéfka Evropské komise Ursula von den Leyenová o tom hovořila na konci října.

EU ale podle agentury Reuters s krokem čekala na koordinaci se skupinou G7. Jejími členy jsou Spojené státy, Japonsko, Kanada, Francie, Itálie, Německo a Británie.

Skupina G7 bude omezení nepřímého dovozu diamantů zavádět postupně. Slibuje „robustní mechanismus ověřování a certifikace založený na sledovatelnosti“ surových diamantů nejpozději od 1. září příštího roku.

Krok ocenila Belgie, pro niž jsou diamanty zásadním průmyslovým odvětvím. „Dnes spuštěný systém sledovatelnosti je dalším krokem v průkopnické práci, kterou Belgie zahájila před 25 lety v boji proti krvavým diamantům. Prohlášení G7 nabízí diamantovému sektoru v Antverpách jedinečnou příležitost k dalšímu rozvoji jako centrum obchodu s takzvaně čistými diamanty,“ uvedl belgický premiér Alexander de Croo.

Autoři: ,

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...