Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Gazprom slibuje více plynu přes Ukrajinu, výpadek Nord Steamu to ale nenahradí

Gazprom, ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Ruská plynárenská společnost Gazprom avizovala, že v sobotu dodá přes Ukrajinu do Evropské unie 42,7 milionu kubických metrů plynu, což bude mírné zvýšení proti pátečnímu objemu 41,3 milionu metrů krychlových. Zvýšení dodávek ale nedokáže kompenzovat výpadek dodávek přes plynovod Nord Stream 1.
  11:06aktualizováno  14:58

Gazprom přerušil dodávky plynu potrubím Nord Stream 1 ve středu. Zdůvodnil to další údržbou, která měla skončit v sobotu ráno. V pátek ale Gazprom uvedl, že údržba provedená společně se zástupci německé firmy Siemens Energy odhalila v kompresorové stanici Portovaja únik oleje, takže není možné zajistit bezpečný provoz.

Gazprom neuvedl, za jak dlouho by Nord Stream 1 mohl znovu spustit. Siemens Energy uvádí, že závady tohoto typu by neměly zamezit v provozu plynovodu a že kompresorová stanice Portovaja má i jiné turbíny, které mohou Nord Stream 1 udržet v provozu.

V sobotu Gazprom uvedl, že německá společnost je připravena pomoci s opravou zařízení kompresorové stranice odstaveného plynovodu Nord Stream 1. Není ale pracoviště, kde by bylo možné opravu provést, tvrdí ruská plynárenská společnost.

Ruský podnik podle agentury Reuters uvedl, že Siemens Energy se v souladu se smlouvou mezi oběma společnostmi „zapojila do práce“ a je připravena odstranit závadu. Oprava může být ale podle Gazpromu provedena pouze na speciálně upraveném pracovišti, které není k dispozici. Nord Stream 1 vede po dně Baltského moře do Německa a je hlavní trasou pro přepravu ruského plynu do EU.

Vyjádření Gazpromu nicméně německá společnost nepotvrdila. Podle ní k dnešku neobdržel žádný pokyn k opravě zařízení Nord Streamu 1. „Bez ohledu na to jsme ale už několikrát upozornili, že v kompresorové stanici Portovaja je dostatek turbín na to, aby Nord Stream 1 fungoval,“ řekl mluvčí Siemens Energy.

Německý úřad pro regulaci síťových služeb Bundesnetzagentur oznámil, že za současnou situaci ohledně plynu v Německu se může zaručit. Situace je ale podle něj napjatá a „zhoršení nelze vyloučit“. Prohlášení vyšlo poté, co Gazprom oznámil přerušení provozu plynovodu Nord Stream.V prohlášení Bundesnetzagentur také stojí, že „závady, které ruská strana uvádí, nejsou technickým důvodem pro přerušení provozu“ plynovodu.

Cesta plynu přes Ukrajinu

Rusko tranzit plynu přes Ukrajinu do EU zajišťuje přes měřicí stanici Sudža, která leží blízko hranic s Ukrajinou. Od května se přes Ukrajinu dostává do EU zhruba o třetinu méně ruského plynu než předtím. Ukrajina totiž rozhodla, že Gazpromu neumožní tranzit ruského plynu přes stanici Sochranovka, jeden ze dvou tranzitních bodů na ukrajinském území. Zdůvodnila to invazí ruských vojsk.

Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Moskva v červnu snížila dodávky plynovodem Nord Stream 1 na 40 procent kapacity a v červenci až na 20 procent. Zdůvodnila to problémy s údržbou způsobenými sankcemi sankcemi. Evropská unie ale tvrdí, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů. Nord Stream 1 vede po dně Baltského moře do Německa a je hlavní trasou pro přepravu ruského plynu do EU.

Eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni v sobotu na ekonomickém fóru v italském Cernobbio řekl, že Evropská unie od Ruska očekává, že bude plnit své závazky plynoucí ze smluv. „Pokud bude ale energetické vydírání pokračovat nebo se stupňovat, EU je připravena reagovat,“ prohlásil Gentiloni.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!