Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Británie otevřela nejmodernější farmu, salát na ní roste třikrát rychleji

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Anglické hrabství Gloucestershire se může chlubit dosud nejmodernější vertikální farmou v Británii. Salátové listy nebo bylinky v ní ve svislých vrstvách nad sebou a za speciálně řízených podmínek rostou třikrát rychleji než ve venkovních podmínkách.
  18:38

Prostor působí spíše jako skladní hala než jako farma. Ve 27 stupních Celsia a v 75procentní vlhkosti vzduchu se pod zářivkami s nafialovělým světlem řadí stovky nízkých plochých záhonků, které nepotřebují půdu, v patnácti řadách nad sebou dohromady v hale tvoří 14 500 čtverečních metrů živé plochy.

„Je to přeměna zemědělství v technologicky pokročilou továrnu. Toto je něco úplně jiného,“ řekl novinářům hlavní pěstitel Glyn Stephens, zatímco si prohlížel listy čerstvě sklizeného salátu.

Bazalce na farmě v Gloucestershire například trvá růst od semínka do sklizně osmnáct dní, tedy „asi třikrát méně než venku“, řekl Stephens.

Navzdory vysoké spotřebě elektřiny z obnovitelných zdrojů, která napájí světla, vzduchotechniku a nespočet dalších systémů na úpravu ovzduší, provozovatelé trvají na tom, že jejich produkce je efektivnější a šetrnější vůči životnímu prostředí. Britské supermarkety prodávají zelené listy po celý rok, ale v zimních měsících je musejí dovážet z teplejších krajin.

„V porovnání s náklady a emisemi dovozu napříč Evropou, nebo dokonce letecké dopravy, šetříme uhlík,“ uvedl Stephens. Vertikální zemědělská produkce rovněž nepodléhá nepříznivým vlivům počasí či sucha.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!