Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Google sliboval úložiště obsahu zdarma, nově za něj uživatelé Androidu budou platit

Ekonomika

  16:33
PRAHA - Google původně lákal na neomezené úložiště obsahu zdarma, letošní změnou pravidel proto rozohnil desetitisíce uživatelů operačního systému Android, který provozuje právě Google. Nově totiž budou lidé při překročení 15 GB za uložené fotografie a další obsah platit. Pravidla se změní od 1. června 2021.

Maskot Androidu před logem společnosti Google. foto: Reuters

Ke změně dochází v rámci služby Google One, která se do Česka dostala závěrem roku 2018 a má sjednotit produkty Googlu včetně Google Drive, Dokumenty, Gmail, Google Fotky. Tento cloudový účet bude nově zastřešovat veškerá data na serverech Google.

Avšak, jak informoval server iDnes.cz, úložiště pro odkládání či zálohování dat Google One nebude bezplatné. Ve verzi zdarma nabízí pouze prostor do 15 GB pro e-maily, dokumenty, soubory, fotografie v plném rozlišení či zprávy a kontakty ze zařízení s operačním systémem Android. Za obsah, který tuto hranici přesáhne, budou nově desetitisíce uživatelů Androidu muset zaplatit, nebo část smazat.

Pokud však mazat uložené fotografie a další obsah nechtějí, musí si připravit nemalé částky. Placené varianty jsou podle iDnes.cz následující: 100 GB za 600 korun ročně, 200 GB za 800 korun ročně a za tři tisíce korun zájemce dostane 2 TB místa s možností získat i další, datově větší placené tarify. O výhodu neomezeného ukládání přicházejí Fotky Google podobně jako i freemailová služba Gmail.

Placený tarif sice podle Googlu přinese uživateli nějaké další výhody, v Česku však jde zatím pouze o možnost sdílet prostor s rodinou a využívat pomoc expertů pro technické dotazy prostřednictvím e-mailu či chatu. Další výhody se liší podle země, ale patřit mezi ně mohou například odměny v obchodě Google Store, kredity do Google Play a zvýhodněné ceny vybraných hotelů, které vyhledáte Googlem. 

Autor: