Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lesbická scéna, zabíjení vedle Cruise. Mám v sobě několik žen, říká krásná Francouzka

Média

  16:20
O Lée Seydouxové se říká, že je nejkrásnější francouzská herečka současnosti. Loni svět uchvátila v dramatu Život Adele (to je ten film s dlouhou lesbickou sexuální scénou), zabíjela v Mission: Impossible, hrála s Woody Allenem a teď naplnila sen každé dívky v pohádce Kráska a zvíře.

Francouzská herečka Lea Seydoux foto: Reuters

Ve svých osmadvaceti letech vypadá úchvatně. Jaká proměna proti našemu prvnímu setkání. Před třemi lety se v Cannes zúčastnila premiéry komedie Woodyho Allena Půlnoc v Paříži. Měla tam malou roli, působila plaše. Sotva mluvila, v šatech barvy pokojových tapet byla téměř neviditelná. Sebevědomí nabírala mladá herečka postupně, přitom by se mohlo zdát, že díky své kráse i původu ho bude mít od malička na rozdávání.

Léa Seydouxová pochází ze zámožného mediálního rodu. Její dědeček Jérôme Seydoux je ředitelem kinořetězce Pathé a jeho majetek přesahuje miliardu eur, prastrýc Nicolas vede slavné filmové studio Gaumont, další člen rodiny šéfuje fotbalovému klubu a otec úspěšně podniká v bezdrátových sítích.

Herečky Adele Exarchopoulos a Lea Seydoux

Herečka Lea Seydoux na Berlinale

Jako malá nechtěla být herečkou, ale operní zpěvačkou. Studovala hudbu na pařížské konzervatoři, k herectví se odhodlala až v devatenácti, když se seznámila s hercem a učaroval jí svobodný herecký život. Od rodiny se žádné protekce nedočkala.

Její největší dosavadní úspěch přišel loni, a to díky artové adaptaci komiksu Život Adele v režii Abdellatifa Kechiche, kde Seydouxová coby studentka umění pomáhá sexuálně dospět mladičké holce z předměstí. Film, který se proslavil několikaminutovými scénami lesbického sexu a především přirozeným zobrazením lidského vztahu soutěžil v Cannes a prezident poroty Steven Spielberg daroval Zlatou palmu pro nejlepší film jak režisérovi, tak oběma herečkám.

ČTĚTE VÍCE:

Dlouhé intimní scény ji prý naučily dívat se trochu jinak na vlastní tělo. „Nejsem postižená krásou. Mám pocit, že se mi líbí jiné věci, než které se obecně považují za krásné. Krása je všude,“ říká nakonec. Když byla malá, objevovala ji jako v pohádkách. „Popelka, Šípková Růženka a Kráska a zvíře, to byly mé nejoblíbenější hrdinky,“ vzpomíná herečka, která si teď zahrála hlavní postavu v novém filmovém zpracování Krásky. „Na každé té princezně mě bavilo něco jiného, byla to ale v podstatě součást mého vzdělání. V Krásce a zvířeti jde o přerod dívky v ženu, která musí sebrat odvahu a bojovat za svá práva. Tyhle hodnoty považuju za velmi silné a přenosné. Tyhle příběhy navíc malým holkám ukazovaly, co je čeká.“

Jak to myslíte? „Připravovaly je na svatbu: Teď potkáš zvíře, upozorňovaly je.“
Na podzim, nebo možná už v květnu v Cannes, pak bude mít premiéru životopisný film o návrháři Yvesu Saint Laurentovi režiséra Bertranda Bonella, kde Seydouxová hraje návrhářovu můzu Loulou. Hodně práce jí však přijde vhod. „Připadá mi, že ve mně žije hned několik žen,“ říká Léa Seydouxová, brousí pohledem k oknu a rozvažuje nad rozmanitostí svých postav. „V každém filmu dostane přednost jiná. Mám v sobě spoustu rozporů, a ty mi v herectví pomáhají. Jsem ráda, že dělám každý film jiný, že je to jiný svět. Například v Životě Adele jsem nechala volnost maskulinnější části své povahy. V Krásce a zvířeti jsem ji naopak musela potlačit. Když vidím, že roli chytnu za správný konec, je to skvělý pocit. Adrenalin teče proudem, jsem na tom úplně závislá. A taky je to způsob, jak se vyjádřit. Díky filmům se dokážu vyjádřit líp než ve skutečném životě.“

Celý profil francouzské herečky Léy Seydouxové si přečtete v magazínu Pátek LN, který vyjde 14. března.

Co se v magazínu Pátek ještě dočtete:

  • Rozhovor s teologem Tomášem Halíkem, čerstvým držitelem „duchovní Nobelovky“, o jeho rodině, návštěvách u Karla Čapka a o tom, že vážně začal psát až v padesáti.
  • Hrabalovo autíčko. Ke stému výročí narození Bohumila Hrabala se v Nymburce pustili do rekonstrukce jeho posledního auta. Jaký měl slavný spisovatel vztah ke svým autům?
Autor:

Prodej rodinného domu Rumburk Dolní Křečany 722 m2
Prodej rodinného domu Rumburk Dolní Křečany 722 m2

Starokřečanská, Rumburk - Rumburk 3-Dolní Křečany, okres Děčín
3 690 000 Kč