Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výrobce hudebních nástrojů Strunal míří do konkursu, reorganizaci zhatila epidemie

Ekonomika

  11:47
Luby (Chebsko) - Výrobce hudebních nástrojů Strunal Schönbach z Lubů u Chebu navrhuje soudu, aby již schválenou reorganizaci firmy změnil na konkurz. Důvodem je výrazný pokles odbytu v důsledku koronavirové krize, kvůli kterému společnost nedokáže plnit reorganizační plán. Vyplývá to z dokumentu v insolvenčním rejstříku, na který upozornily pondělní Hospodářské noviny (HN).

Výroba kytar ve firmě Strunal končí. foto: Strunalschonbach/Instagram

Legendární česká firma Petrof kvůli koronaviru už nevyrábí jen klavíry

Firma Strunal se do úpadku dostala na konci loňského roku. Letos v květnu přijal krajský soud v Plzni návrh firmy na reorganizaci, která spočívala ve vstupu investora, společnosti Finale Bridge International. Reorganizace předpokládala zachování výroby strunných hudebních nástrojů, houslí, viol, violoncell, kontrabasů a klasických kytar.

Firmě se ale nedaří podmínky reorganizace plnit. „V důsledku globálně přijímaných opatření, jejichž cílem bylo zamezení šíření nákazy, se některé trhy včetně trhu se strunnými hudebními nástroji prakticky zastavily,“ uvádí firma. Reorganizační plán předložený soudu podle společnosti není nadále realizovatelný, a jediným možným řešením situace je přeměna reorganizace na konkurz.

„Prodeje hudebních nástrojů klesly o 60 až 70 procent. Skoro jediné, co dnes funguje, je on-line prodej,“ popsal HN majitel Strunalu Lukáš Mikeska. Situace se podle něj nezlepší minimálně do září, kdy začne hlavní prodejní sezona firmy. Na překlenutí tak výrazného výpadku příjmů nemá podnik rezervy.

Výroba legendárních kytar končí. Za socialismu jiné než z Cremony téměř nebyly

Mikeska věří, že se výrobu ve firmě se zhruba 50 zaměstnanci podaří zachovat. Insolvenční správce podle něj nemusí rozprodat jen majetek firmy, ale může ji prodat jako celek. „Považuji téměř za jisté, že stávající investor bude mít o Strunal zájem i v konkurzu,“ řekl Mikeska HN.

Loni měl Strunal podle účetní uzávěrky tržby přes 30 milionů korun a celkový obrat 35,7 milionu korun. Vykázal ale ztrátu 15,5 milionu korun, v roce 2018 to byla ztráta 13,3 milionu korun. Má 59 zaměstnanců, z toho 42 na hlavní pracovní poměr.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat