Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hollande shání peníze, kde se dá. Draží vína z Elysejského paláce

Ekonomika

  11:21
PAŘÍŽ - Celkem 1200 lahví vína bude úřad francouzského prezidenta ve čtvrtek a v pátek dražit v rámci bezprecedentního opatření zaměřeného na utahování opasků v dobách recese. Informovala o tom agentura AFP.

Francouzský prezident Francois Hollande foto: Reuters

Prodej uskuteční dražební síň Drouot a zapíše se tak do historie, protože jde o vůbec první případ, kdy Elysejský palác dává do prodeje část obsahu svých výhradně francouzským vínem zásobených sklepů.

Očekávaná cena prodávaných vín sahá od 20 eur (asi 500 korun) do 2500 eur (téměř 65 tisíc korun) za lahev. Mezi ty nejdražší se počítá například Chateau Latour z roku 1936, Petrus ročník 1990 či vína Romanae ročníku 1985.

ČTĚTE TAKÉ:

Sklep Elysejského paláce byl založen v roce 1947, kdy byl prezidentem Vincent Auriol, a nyní uchovává 12 tisíc lahví. Aukci budou dominovat vína burgundská a bordeauxská, ale v nabídce se objeví také vína z Alsaska, či údolí Loiry a Rhôny.

"Všechna tato vína byla určena k tomu, aby se podávala na stole prezidenta republiky," uvedla dražební síň v prohlášení. Část výtěžku aukce bude investována do mladších, levnějších vín, která jsou stále dost vhodná pro prezidentskou tabuli; zbytek skončí ve státní pokladně.

Autoři: ,