Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Sdílená pracovní místa netáhnou. Změnila pandemie „český“ home office?


ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Premium Doporučujeme
Proměna kancelářského světa pokračuje. I české firmy objevily práci z domova a její výhody. Učí se, jak s novými trendy pracovat. Nově však kartami míchají i rostoucí ceny energií. Globální pandemie v posledních dvou letech ukázala, že firmy dokážou fungovat i se zaměstnanci zavřenými doma. Hitem se stal takzvaný hybridní model práce: zaměstnanci pracují některé dny z domova, jiné z kanceláře a minimálně část porad se přesunula na internet.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Zde jsou ale velké rozdíly mezi jednotlivými typy firem. „Hybridní způsob práce spíše řeší zahraniční firmy, které mají nad 50 zaměstnanců. U menších a ryze českých společností vidíme častěji, že zaměstnanci se vrací k původnímu způsobu práce, tedy převážně v kancelářích,“ říká Radka Novak, vedoucí týmu pronájmu kancelářských prostor ze společnosti Cushman & Wakefield. U všech firem je ale patrné, že práci z domova minimálně zvažují. Experti prakticky neznají firmu, pro niž by to nebylo téma.

„Řada jich k tomu přistupuje velmi opatrně, speciálně na českém trhu,“ doplňuje Adéla Kudrnáčová, odbornice na pronájem kancelářských prostor z realitně-poradenské společnosti CBRE. Podle jejích dat v regionu hledá nastavení hybridního modelu práce sedmdesát dva procent firem a jen šest procent vyžaduje plný návrat všech pracovníků do kanceláří.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Toys and Stories: Děti z redakce otestovaly půjčené hračky
Toys and Stories: Děti z redakce otestovaly půjčené hračky

Také se vám stává, že vaše děti si hromadí hračky, se kterými si vůbec nehrají? Možná je čas to změnit. Naše rodiny otestovaly první on-line...

Mohlo by vás zajímat