Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Získat hypotéku bude těžší. Úrokové sazby úvěrů na bydlení budou nadále růst, ČNB zpřísní podmínky


Nové limity. Ukazatel LTV, tedy poměr úvěru a zastavené nemovitosti, se od dubna sníží na 80 procent. Banky budou také opět povinny dodržovat limit 8,5 pro DTI (celkový dluh žadatele vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu) a 45 procent u DSTI (poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistým měsíčním příjmem). Mírnější podmínky dostanou žadatelé do 36 let. | foto: Shutterstock

Premium Doporučujeme
Hypotéky v loňském roce trhaly rekordy. A to nejen z pohledu počtu a objemu půjček, které banky na bydlení poskytly. Po dvou letech poklesu také začaly výrazně růst úrokové sazby úvěrů. Jejich průměrná výše se podle údajů Fincentra Hypoindex v listopadu 2021 pohybovala na 2,7 procenta, u mnoha bank už ale překročila hranici čtyř procent.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

PENÍZE 2022

 Na jejich růst mělo vliv zvýšení základní, tzv. repo sazby České národní banky (ČNB). Ta za poslední rok stoupla o 3,5 procentního bodu na 3,75 procenta. Aktuálně je nejvýš od roku 2008 a s největší pravděpodobností se letos ještě vyšplhá k hranici pěti procent.

Právě kvůli růstu základních úrokových sazeb se dá očekávat, že hypotéky letos zdraží a také se dostanou na úroveň pěti procent. 

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor: