Za srpen vyskočila jeho cena na světových trzích o dvě stě padesát dolarů, asi o patnáct procent. Od začátku roku je zlato dražší o třetinu.
PSALI JSME O ZLATÉ HOREČCE |
A to láká kupce z celého světa, kteří mají strach z vývoje ekonomiky. Investoři prchají z akciových trhů, které v srpnu zažily už dvě vlny výprodejů, a bezpečí hledají právě ve zlatě. Největší nárůst poptávky je z Číny a Indie, vůbec největšího světového dovozce zlata. Pádu ekonomiky a znehodnocení peněz se bojí také Češi, kteří začátkem srpna nakoupili v České mincovně zlato za sto milionů korun, téměř sto kilogramů. To je tisíckrát víc než v předchozích týdnech. Také J&T Bank, která začala fyzické zlato prodávat před měsícem, podle informací LN již prodala celou první várku několika kilogramů dovezenou ze Švýcarska.
Sázka na zlato se však nemusí vyplatit. Analytici se sice shodují, že cena může dál růst a brzy překonat 2000 dolarů za unci. Na druhé straně připouštějí, že jde o riskantní investici. "Investoři by se měli mít na pozoru před prasknutím bubliny a poučit se z prasknutí těch předchozích," varuje analýza banky Wells Fargo, která již považuje zlato za "překoupené". A dodává: "Další krátkodobý růst je možný, dlouhodobý propad očekávaný."
Zlatu se nejčastěji vyčítá, že jeho cena se řídí jen spekulacemi. "Nejvíc nebezpečné komodity jsou ty, které závisí jen na finančních faktorech. To je případ zlata," uvedl Christopher Ecclestone, stratég firmy Hallgarten&Company pro server Marketwatch.com.
"Že cena zlata roste, by nemělo být doporučením k nákupu, ale naopak," míní Tom Stevenson, šéf investiční firmy Fidelity Investments.
Proč právě zlato tak láká? Hodnota je dána jeho vzácností a stálostí. Peníze se dají tisknout, zlata je omezené množství. Na rozdíl od jiných látek nekoroduje, neztrácí na váze. A přestože se těží asi šest tisíc let, je ho "jen" asi 165 tisíc tun.
Velké TÉMA O ZLATUZlatou horečku detailně mapují v tématu sobotní LN. |