Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jablonex – z krále bižuterie zbyla realitka

Ekonomika

  7:08
PRAHA - Bižuterní společnost Jablonex vznikla v roce 1952 vyčleněním ze skupiny Skloexport, která se specializovala na vývoz skla. Jablonex se specializoval na vývoz bižuterie a jeho prostřednictvím museli nabízet své zboží všechny státní podniky, které se podílely na výrobě jablonecké bižuterie.

Náhrdelník z dílny Jablonexu. foto: Reprofoto

V průběhu padesátých let skleněná a kovová bižuterie skomírala. Důvodem byla ztráta tradičních západních trhů, které se nyní staly „nepřátelské“, ale i celkově pohrdavým přístupem sovětských poradců k lehkému průmyslu.

Lidovky.cz přinášejí šestidílný seriál o největších továrnách v Česku, které neunesly volný trh

Naopak 70. léta byla ve znamení oživování celého trhu. Podniky sdružené do koncernu Jablonecká bižuterie v letech1971– 1980 zaměstnávaly průměru 26 700 zaměstnanců. Všichni zaměstnanci v oboru bižuterie vyprodukovali zboží v hodnotě 1,7 miliardy Kčs.
Rok 1989 přinesl zásadní změny.

Státní podnik Jablonecká bižuterie v roce 1990 zanikl a z něho vzniklo 13 samostatných státních podniků, které byly v rámci velké privatizace převedeny do soukromého vlastnictví. Mezi hlavní hráče patřil už v devadesátých letech právě Jablonex, spolu s Preciosou a firmami Ornela, Bižuterie Česká mincovna a Železnobrodské sklo.

ČTĚTE TAKÉ:

V roce 2005 vznikla sloučením osmi firem společnost Jablonex Group.
Akcionářem byla firma Bijouterie Trading Company, tvořená fyzickými osobami, většinou manažery zaniklých sklářských podniků, kteří vlastnili 73 procent akcií. Pětadvacet procent akcií mělo impérium Swarovski a dvě procenta náležela drobným akcionářům.

Firma měla hned zpočátku s 2,5 tisíci zaměstnanci a zhruba dvoumiliardovým ročním obratem skvělou pozici na trhu. O dva roky později se však akcionáři nedokázali shodnout, jakým směrem firmu vést dál, a tak se v srpnu 2008 rozhodli celý podnik prodat.

Z někdejšího impéria Jablonex Group zůstaly jen nevyužité budovy. Zbytek výroby buď skončil, nebo ji Jablonex prodal jiným společnostem. Majitele změnila například Česká mincovna, o rok dříve převzala Preciosa výrobce skleněných perel Ornelu. Značku Jablonex koupila na začátku letošního roku španělská společnost Fanjoya Group. 18. října se někdejší korálkový gigant Jablonex Group změnil na realitní společnost.

Autor: