Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Francie zvýšila produkci energie z jádra. Vrací se na čelnou pozici v Evropě

Jaderná elektrárna v Nogent Sur Seine ve Francii foto: Profimedia.cz

Ve Francii vyprodukovali v prvním čtvrtletí nejvíc jaderné energie za toto období za tři roky. Podle údajů společnosti LSEG vyrobily energetické podniky v prvních třech měsících roku 2024 z jaderných elektráren něco přes čtyři miliony kilowatthodin (KWh) elektřiny, to je o 13,4 procenta více než ve stejném období roku 2023. Země tak upevňuje svou pozici největšího výrobce a vývozce atomové elektřiny v kontinentální Evropě.
  11:55

Podle energetického think-tanku Ember se jaderná produkce ve Francii v loňském roce zvýšila přibližně o 14 procent ve srovnání s rokem 2022, stále však zůstává pod předchozími maximy. Hlavními důvody jsou práce na údržbě reaktorové flotily, které pokračují.

Francie získává přibližně 70 procent své elektřiny z jaderných zařízení. Reuters uvádí, že vzhledem k tomuto faktu je důležité, aby flotila jaderných reaktorů země zůstala v provozuschopném stavu a netrpěla žádnými novými výpadky ve výrobě. Podle údajů Mezinárodní agentury pro atomovou energii je průměrné stáří francouzských jaderných elektráren v provozu kolem 36 let a v tomto století nebyly zprovozněny žádné nové.

Kritický rok 2022

Od roku 2022 se francouzské jaderné elektrárny potýkaly s údržbou stárnoucích reaktorů nebo s vyššími teplotami řek, než bylo obvyklé, které omezily chladicí operace. O svá práva se ve stejnou dobu přihlásili zaměstnanci jaderného sektoru, s nimiž se zdlouhavě vyjednávalo.

Problémy s produkcí byly nejpalčivější v roce 2022. Výroba elektřiny z jaderných elektráren tehdy klesla oproti předchozímu roku o více než 22 procent a byla nejnižší za posledních 30 let.

Prudký propad výroby elektřiny z jádra začaly francouzské energetické společnosti kompenzovat zvýšeným využíváním zemního plynu a dalších energetických paliv. Stalo se tak v době, kdy regionální trhy s plynem rozvrátila ruská invaze na Ukrajinu.

Výrazný nárůst ve využívání zemního plynu ve Francii zhoršil nedostatek plynu, který v roce 2022 zaznamenala Evropa jako celek. Přispěl k tomu, že ceny elektřiny na starém kontinentu v tomto roce vystoupaly na rekordní úroveň.

Francie v čele jaderné renesance

Francie se netají ambicí stát se lídrem evropské jaderné renesance. I z tohoto důvodu se státem vlastněná EDF účastní probíhajícího výběrového řízení na nový český jaderný program, v němž nabízí reaktorem EPR1200 přičemž zdůrazňuje, že jde o technologii, která je jediná stoprocentně „Made in Europe“.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v průběhu své návštěvy České republiky na začátku března podpořil nabídku francouzské firmy EDF v dukovanském tendru. Společnost EDF je vedle korejské KHNP jedním z uchazečů o výstavbu nových reaktorů v ČR. Na česko-francouzské jaderném fóru, které se konalo 5. března v Praze prezident Macron uvedl, že jádro je klíčovým nástrojem k zajištění energetické bezpečnosti v Evropě a také může přispět k řešení klimatických změn.

Autoři: ,