Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Každý náš hybrid bude mít i ‚výkonnějšího bratra‘, slíbila Toyota

Ekonomika

  11:00
Frankfurt (Od zvláštního zpravodaje) - Japonská Toyota vystoupila na autosalonu ve Frankfurtu s celkem překvapivým oznámením. Značka, která před dvaceti lety nastartovala éru hybridů, teď hodlá rozšířit jejich nabídku i o výkonnější verze.

Toyota Land Cruiser. foto: Toyota

Na tiskové konferenci v rámci autosalonu ve Frankfurtu nepředstavila Toyota žádné velké novinky: „nový“ terénní Land Cruiser je v podstatě inovovaná stávající verze. Automobilka ukazuje také provedení modelu Auris pro nadcházející modelový rok.

Favorit byla ‚Mission Impossible‘, říká jeho stvořitel. Chyby se stát nesměly

To zajímavější si zatím ale Toyota schovává, naznačuje to ale studie C-HR Hy Power. Je to totiž hybridní provedení již vyráběné Toyoty C-HR, které dostalo větší výkon. Studie je předobrazem budoucí sériové výkonnější verze hybridního C-HR a nezůstane jen u ní.

Hybridní modely jsou totiž u Toyoty velmi populární – v západní Evropě tvoří polovinu prodejů. A když se započítá Evropa celá, je průměr jen o něco málo nižší. Zajímavá jsou i čísla za jednotlivé modelové řady. Třeba zmíněné C-HR se prodává v 77 procentech případů jako hybrid, čistě benzínová motorizace je tak v podstatě okrajovou záležitostí.

Favorit 30 let

U modelů Auris tvoří hybrid až 60 procent prodejů a i třeba malý Yaris se prodává zhruba ve 40 procentech případů v hybridním provedení.

Teď se bude Toyota snažit tyto podíly ještě navýšit a to tím, že nabídne zákazníkům další hybridní alternativy. V podstatě v každé modelové řadě by měla značka nabídnout krom dosavadního „základního“ hybridního provedení i další, výkonnější verzi.

Ta bude určena řidičům, kteří se s autem přeci jen také rádi svezou svižněji a ekologický provoz pro ně není prioritou. Úspora paliva by ale nadále měla být předností i těchto verzí.

Výkonnější hybridy jsou pro zákazníky Toyoty dobrou zprávou – stávající hybridní provedení totiž většinou stojí na vrcholu nabídky motorizací nebo těsně pod ním a kdo chtěl silnější Toyotu, měl doposud v podstatě smůlu. Vznětovým motorizacím také japonská značka příliš neholduje, výkonnější verze tak budou alternativou i k naftovým „silákům“.

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...