Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zeman jmenoval Kubíčka a Procházku novými členy bankovní rady ČNB

Ekonomika

  14:08
Prezident Miloš Zeman jmenoval dva nové členy bankovní rady ČNB a dokončil tak letošní velkou personální obměnu centrální banky. Do rady v polovině února zasedne dosavadní šéf pojišťovny EGAP Jan Procházka a Jan Kubíček, šéf Úřadu Národní rozpočtové rady. Vystřídají tak Marka Moru a Oldřicha Dědka. Viceguvernérem se stal Jan Frait.

Odcházející Oldřich Dědek je spolu se současným guvernérem centrální banky Alešem Michlem dlouhodobým odpůrcem zvyšování úrokových sazeb. Mandát mu prodloužen být nemohl, má za sebou totiž už druhé funkční období v ČNB.

Marek Mora, který také radu opouští, naopak spolu s dalším členem ČNB Tomášem Holubem jako jediní v radě hlasovali pro zvýšení úrokových sazeb. Morovi by mandát prodloužen být mohl, sám ale avizoval, že se podruhé o místo v bankovní radě ucházet nechce.

ČNB letos prochází zásadními personálními změnami. Na začátku července se funkce ujal nový guvernér Aleš Michl, který nahradil Jiřího Rusnoka. Spolu s ním do rady zasedla také nová viceguvernérka Eva Zamrazilová a dva členové bankovní rady Jan Frait a Karina Kubelková. V ČNB tak zavládla holubičí většina, která ukončila sérii navyšování úrokových sazeb.

„Chtěl bych ocenit práci bankovní rady ve stávajícím složení a věřím, že i tyto personální změny úspěchu rady jako celku prospějí. Všichni víme, že hlavním úkolem České národní banky je boj proti inflaci a že se tento boj vede nikoli pouze prostřednictvím úrokových sazeb, ale i péče o stabilitu české měny. Jsem rád, že česká měna je stabilní. Jsem rád, že sedmiprocentní úroková sazba už je dostatečně vysoká a není tedy důvod k jejímu zvyšování,“ uvedl ve svém projevu během jmenování prezident Zeman.

„Máte-li účinně bojovat inflaci musíte si najít spojence, a tím je vláda. Snažte se proto o co nejintenzivnější komunikaci s vládou a ministerstvem financí a přesvědčujte ji, že je třeba respektovat hlas České národní banky,“ doporučil radě ČNB prezident.

„Naprostou prioritou pro Českou národní banku je podstatné snížení inflace. Dopady měnové politiky na ekonomiku se dostavují se značným zpožděním. První pozitivní výsledky politiky nové bankovní rady se dostaví na jaře, kdy inflace začne klesat,“ ubezpečil během jmenování nových členů Michl.

„Nadále platí, že zabráníme volatilitě kurzu české koruny. Beru si jako svůj úkol perfektní komunikaci s vládou. Když jsem si přečetl životopisy nových členů bankovní rady, tak máme všechny předpoklady k tomu, abychom byli skvělý tým a plnili svůj mandát,“ uvedl dále guvernér.

Jan Kubíček svou pracovní kariéru zahájil ve společnosti Newton Holding, a.s., jako analytik. V letech 2007 až 2013 působil jako poradce viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka. Od roku 2018 až 2019 vedl sekci makroekonomických a fiskálních analýz Úřadu Národní rozpočtové rady. Od letošního roku je vedoucím tohoto úřadu.

Druhý nový radní Jan Procházka deset let působil ve finanční skupině CYRRUS, mimo jiné jako hlavní analytik a ředitel pražské pobočky. Od roku 2012 je předsedou představenstva a generálním ředitelem Exportní a garanční pojišťovací společnosti. Zároveň je od jara 2012 předsedou dozorčí rady národního pivovaru Budvar. Byl také členem pracovní skupiny Legislativní rady vlády, Komise RIA a dvakrát v Národní ekonomické radě vlády, kde vedl skupinu pro KPI ve veřejné správě. Nyní je koordinátorem celého poradního sboru.

Kurz ČNB zůstane nezměněn

Jména nových členů bankovní rady nebyla předem známa, Hrad nic nenaznačil. Předem ale bylo jasné, že ať už prezident rozhodne jakkoli, většina v radě zůstane holubicím.

„Pro trh to bude spíše pozitivní zpráva, Jan Kubíček pracoval dlouhé roky jako poradce viceguvernéra Vladimíra Tomšíka, takže je obeznámen s tím, jak funguje centrální banka i měnová politika. Jan Procházka byl hlavní ekonom Cyrrusu, takže také člověk, který ekonomické reálie dobře zná. Čekám, že názorově oba doplní stávající radu,“ odpověděl na dotaz iDNES.cz Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Kurz měnové politiky se v radě ČNB nezmění také podle ekonoma Dominika Stroukala, který aktuálně působí na Metropolitní univerzitě Praha. „Jsem překvapený, jak je to konzervativní volba. Miloš Zeman mohl překvapit více, například najmenovat někoho, kdo by byl mimo obor. Prezident ale jmenoval lidi, kteří mají zkušenosti i odbornost. Volba je to dobrá, jsem příjemně překvapen. Oba jsou profesionálové, při rozhodování o sazbách se budou řídit makroekonomickou prognózou. Obrat v měnové politice určitě nečekám,“ uzavřel.

„Lze očekávat, že bankovní rada ČNB bude od února ještě jednotnější než dosud, kdy pravidelně hlasuje v poměru pět ku dvěma ve prospěch zachování sazeb na stávající úrovni. Vedle Mory hlasuje pro zvýšení jen radní Tomáš Holub, který se tak po jmenování dvou nových radních velmi pravděpodobně ocitne v pozici posledního jestřába bankovní rady ČNB,“ komentuje jmenování Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Autor: