Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jsou Češi paštikáři a řízkaři? Vlastní jídlo si do ciziny vozíme méně

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Na výlety do evropských metropolí si vozí vlastní jídlo šest procent Čechů. Téměř polovina (46 procent) turistů se stravuje hlavně v kavárnách a restauracích. Každý třetí Čech dává přednost jídlu v hotelu, kde bydlí. V obchodech si občerstvení kupuje devět procent Čechů. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu.

Paštika pořád patří k oblíbené výbavě českých turistů v Chorvatsku. foto: ČT - Český žurnál

"Průzkum ukazuje, že doby, kdy Češi svačili pod Eiffelovkou řízky z domova nebo maso z konzervy, už jsou dávno pryč. Ze svých vlastních zdrojů přivezených z domova se na eurovíkendech stravuje jen každý sedmnáctý z nás. Naopak řada Čechů si v cizině užívá místní gastronomii a dopřeje si gurmánské zážitky," uvedl Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny.

Nejsilnějším lákadlem pro eurovíkendy jsou historické památky. Ty jsou hlavním motivem pro cesty po Evropě pro více než polovinu respondentů. Čtvrtina (21 procent) vyjíždí na víkend do Evropy kvůli parkům nebo přírodě. Každý jedenáctý Čech pak jede na nákupy.

ČTĚTE TAKÉ:

Většina Čechů (84 procent) jezdí na eurovíkendy se seznamem památek a lokalit, které chce vidět a navštívit. Ženy jsou ale v dodržování programu mnohem důslednější než muži. Téměř polovina žen (45 procent) uvedla, že vstává brzy, má přesný plán, co chce daný den stihnout a toho se drží. Stejně to dělá jen třetina mužů.

Muži podle průzkumu sice také plánují, ale nakonec se raději v klidu vyspí a pak vyrazí s tím, že "stihnou, co stihnou". Bez přesného plánu pak jezdí častěji starší lidé. Čtvrtina z nich uvádí, že se spíš jen tak prochází a jdou tam, kde je něco zaujme.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat