Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kabelku za týden. Vuitton nestíhá a proto zrychlí výrobu

Ekonomika

  7:00
PAŘÍŽ/PRAHA - Zkrátit výrobní proces a rychleji reagovat na poptávku plánuje luxusní módní dům Louis Vuitton. V následujících letech proto otevře tři nové ateliéry, kde zaměstná asi 500 specialistů na práci s kůží.

Francouzský módní dům Louis Vuitton, který je výrobcem slavných kožených kabelek rozvířil debatu o propojení luxusu a sportovní módy, když s původně skate značkou Supreme vytvořil červenobílé ledvinky a kolekci neformálního oblečení. foto: Louis Vuitton

Francouzský výrobce otevře první výrobnu v červenci, druhou na začátku příštího roku. V roce 2020 by měl následovat další závod. Počet kožedělných ateliérů Louis Vuitton se tak celkem rozroste na 16, v nichž by mělo pracovat celkem 4000 řemeslníků.

„Když představíme nový výrobek, budeme schopni se velmi rychle přizpůsobit poptávce,“ chlubil se minulý týden serveru Business of Fashion průmyslový ředitel firmy Emmanuel Mathieu. Díky novým posilám bude moci firma s iniciály LV zkrátit výrobní proces svých kabelek ze dvou týdnů na sedm dní.

Navýšení výrobních kapacit Vuitton započal již loni, kdy otevřel svůj poslední ateliér po dlouhé šestileté pauze. Důvodem nynější řemeslné expanze je prý zvyšující se poptávka po kožených doplňcích, kterou táhne především zájem zákazníků z Asie.

Boty s rumunskou podrážkou

Kromě továren ve Francii provozuje Louis Vuitton dvě fabriky v ­Kalifornii a jednu v Texasu, díky nimž obsluhuje americký trh. Další čtyři ateliéry má společnost v­ Katalánsku, ale i v Portugalsku nebo Rumunsku. Právě rumunská výrobní pobočka byla v minulosti důvodem rozsáhlé kontroly firmy. Řemeslníci tu totiž vyráběli podešve na boty, jež byly dokončeny ve Francii, kde také získaly označení „vyrobeno ve Francii“.

Vuitton, který se proslavil jako výrobce cestovních zavazadel, pravděpodobně chce rozšířením pracovní síly oslovit i mladší zákazníky, kteří odmítají na vysněné oblečení a módní doplňky dlouho čekat.

Zalíbit se jim ale nechtějí jen rychlejším výrobním procesem, ale i exkluzivní spoluprací s předními tvůrci módního světa. Zkraje roku 2017 tak LV uvedl společnou kolekci zavazadel s původně americkou skateboardovou značkou Supreme. Pozornost na sebe francouzský dům strhl i před měsícem, kdy oznámil, že hlavním návrhářem jeho pánských kolekcí se stává Virgil Abloh, jeden z nejžádanějších návrhářů současnosti.

Francouzský módní dům Louis Vuitton, který je výrobcem slavných kožených kabelek rozvířil debatu o propojení luxusu a sportovní módy, když s původně skate značkou Supreme vytvořil červenobílé ledvinky a kolekci neformálního oblečení.

Luxusní značka Louis Vuitton je lídrem skupiny LVMH, která vlastní celkem 70 značek jako domy Givenchy, Fendi, Marc Jacobs nebo řetězec parfumerií Sephora. Kromě luxusu a módy skupina podniká i s alkoholem nebo v hoteliérství. LVMH finanční výsledky svých jednotlivých značek nezveřejňuje. Zisk celé skupiny ale loni dosáhl 8,3 miliardy eur, což představuje osmnáctiprocentní meziroční nárůst.

Ředitel skupiny Bernard Arnault je podle magazínu Forbes čtvrtým nejbohatším mužem světa a nejmovitější osobou ve Francii. Jeho jmění se odhaduje na 78 miliard dolarů. Za poslední rok nabobtnalo o 30,5 miliardy dolarů díky rekordním tržbám LVHM a také koupi většinového podílu v módním domě Dior.

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...