Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kalousek nepodpoří placení DPH jen ze zaplacených faktur

Ekonomika

  10:41
PRAHA - Ministr financí Miroslav Kalousek nepodpoří záměr ODS zavést pravidlo, podle kterého by firmy platily daň z přidané hodnoty jen ze zaplacených faktur. Uvedl to ve včerejším vydání Otázek Václava Moravce.

Miroslav Kalousek při rozhovoru pro Lidové noviny foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

ODS návrh schválila na své ideové konferenci minulý týden s tím, že jej prosadí v rámci protikrizových opatření do konce funkčního období současné vlády.

Podle Kalouska by docházelo ke zneužívání

"My jsme to podrobovali poměrně velmi přísné analýze a upřímně řečeno já bych s tím velmi rád souhlasil za jednoho jediného předpokladu, že budou úplně všichni poctiví a nikdo to nebude zneužívat," uvedl Kalousek. Podle něj ale je možnost zneužití tak veliká, že opatření nenavrhne a bude proti.

ČTĚTE TAKÉ:

Daňové úniky z tohoto opatření by podle Kalouska byly zřejmě větší, než vyšší inkaso daně, které má zajistit zvýšení obou sazeb DPH o procentní bod. "Obáváme se daňových úniků v řádu desítek miliard korun," upozornil ministr. Předpokládaný únik by tak byl vyšší než 18 miliard korun, které by rozpočet měl získat ze zvýšení sazeb DPH.

Od zrušení zelené nafty neustoupím, řekl Kalousek

Kalousek rovněž uvedl, že neustoupí od svého záměru zrušit tzv. zelenou naftu pro zemědělce. Tuto daňovou výjimku, která dosud agrárníkům zaručovala vrácení 60 procent spotřební daně z pohonných hmot, považuje za nesystémovou. Zemědělci tak ročně ušetřili 1,6 miliardy korun. Proti zrušení zelené nafty budou zemědělci protestovat.

"Protest proti zelené naftě chápu jako absolutně legitimní, protože tady měl někdo vylobbovánu jakousi výhodu a lobbuje za to, aby mu byla zanechána. To je jiný protest, než když se dělají nátlakové akce, aby se překreslila politická mapa v ČR," dodal. Podle předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka bude mít zrušení zelené nafty dopad na konkurenceschopnost českého zemědělství i na zaměstnanost v oboru.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!