Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kalousek: Rozpočet je nejhorší za posledních pět let, je to projídání budoucnosti

Ekonomika

  12:06
PRAHA - Vládní návrh státního rozpočtu na příští je učebnicovým příkladem projídání budoucnosti a je bezkonkurenčně nejhorší za posledních pět let. Na tiskové konferenci ve sněmovně to v pondělí řekl exministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Miroslav Kalousek foto: MAFRA - Petr Topič

TOP 09 bude v prvním sněmovním čtení prosazovat vrácení hospodářského plánu kabinetu k přepracování. Ministerstvo financí s Kalouskovým hodnocením rozpočtu kvůli řadě údajných nepřesností a účelových srovnání nesouhlasí.

Jde o první návrh současné koaliční vlády. Letošní rozpočet předkládala tehdejší úřednická vláda Jiřího Rusnoka. Nynější kabinet navzdory proklamacím o úsporném rozpočtu podle Kalouska zvyšuje výdaje, přičemž částky na investice proti době ekonomické recese klesají.

Projídání, nikoli investice

 „Nebudeme schvalovat to, co pan ministr financí Andrej Babiš (ANO) říká, ale co napsal. Vláda předkládá úplně něco jiného, než říká,“ tvrdí Kalousek.

Premiér Bohuslav Sobotka upozornil, že návrh rozpočtu je zaměřen na podporu hospodářského růstu a na investice při udržení deficitu veřejných financí pod kontrolou.

„Panu Kalouskovi je líto, že už není ministrem financí. A jelikož jeho krev spočívá na mých rukou, tak už ho nadále nebudu trápit a nebudu se k jeho restriktivní politice vyjadřovat. To že zaškrtila naši ekonomiku, to je pro lidi, kteří se zabývají ekonomií tak triviální zpráva, že ji nemusím opakovat,“ uvedl prezident Miloš Zeman.

ČTĚTE TAKÉ:

Kabinet podle něho předpokládá výdaje bez započtení unijních peněz o 18 miliard korun vyšší, než jsou v rozpočtu na letošní rok a o 24,5 miliardy vyšší proti střednědobému výhledu z roku 2013. Vyšší výdaje nepůjdou podle Kalouska na investice, ale vedle sociálních výdajů na provozní výdaje státu.

TOP 09 proto podle něj bude navrhovat, aby vláda snížila celkové výdaje rozpočtu o 20 miliard a zvýšila investice alespoň na úroveň roku 2012. Podle materiálů, které ukázal, počítal rozpočet v roce 2012 s národními investicemi v objemu 48,6 miliardy korun, zatímco vláda navrhuje na příští rok 40,7 miliardy korun.

Ministerstvo financí poukazuje na to, že investice byly sice v minulých rozpočtech vyšší, peníze se ale nikdy nevyužily všechny a nikdo nehleděl na efektivitu jejich vynakládání. Nynější vláda chce s nedůsledným čerpáním výdajů skončit a investovat do potřebných projektů, uvedlo v tiskové zprávě. Úřad předpokládá, že částku na investice příští rok bude zvyšovat o výdaje nespotřebované v minulých letech. Snížení výdajů o 20 miliard by podle ministerstva vedlo k nižším důchodům nebo platbám do zdravotnictví.

Ohledně provozních výdajů Kalousek poukázal na to, že například na nákup materiálu proti výhledu z roku 2013 půjde o 2,55 miliardy korun navíc a o 2,29 miliardy navíc na nákup služeb, na platy úředníků o 6,55 miliardy víc a o 5,81 miliardy se zvýší dotace podnikatelským subjektům.

„Na těch si dává ministr financí záležet, tam už se jedná opravdu o jeho peníze,“ podotkl Kalousek. Typickým příkladem takové dotace je podle něho podpora agropotravinářského komplexu. Babiš vlastní holding Agrofert.

„Realita je taková, že oproti rozpočtu na rok 2014 celkové provozní výdaje bez platů klesají přibližně o tři miliardy Kč, oproti rozpočtu Miroslava Kalouska na rok 2013 klesají o 1,3 miliardy,“ reagovalo ministerstvo.

Kalousek uvedl, že vláda snižuje proti výhledu z roku 2013 výdaje na vědu a výzkum. Předpokládaly se 27,8 miliardy korun, v návrhu státního rozpočtu činí podle něho 26,9 miliardy. Ministerstvo tvrdí, že se v minulosti značně plýtvalo a vláda chce podporovat výzkum, který bude pro ekonomiku prokazatelně a dlouhodobě přínosný.

„Jedná se o bezkonkurenčně nejhorší návrh státního rozpočtu za posledních pět let. Jde o typický učebnicový příklad projídání budoucnosti,“ řekl exministr financí.

První čtení státního rozpočtu by ve Sněmovně mohlo přijít na řadu od této středy. Poslanci v něm schvalují příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání.

Autoři: ,