Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kellner je 106. nejbohatší člověk na světě. Do čela se opět vrátil Gates

Ekonomika

  14:41
NEW YORK - Po čtyřech letech se zakladatel Microsoftu Bill Gates vrátil na pomyslný trůn nejbohatšího člověka na světě, kde vystřídal mexického magnáta Carlose Slima. V pravidelném žebříčku dolarových miliardářů, který sestavuje časopis Forbes, se objevilo také šest Čechů v čele s Petrem Kellnerem (106. místo) a nově i vlastníkem Agrofertu a ministrem financí Andrejem Babišem.

Bill Gates, zakladatel Microsoftu a jeden z nejbohatších lidí světa. foto: Reuters

Gatesův majetek podle Forbesu dosahuje 76 miliard dolarů (1,5 bilionu korun). Za uplynulý rok tak stoupl o devět miliard dolarů. Gates díky tomu v čele žebříčku vystřídal mexického telekomunikačního magnáta Carlose Slima, jehož majetek činí 72 miliard dolarů.

Na třetím místě skončil s majetkem 64 miliard dolarů Španěl Amancio Ortega, který je zakladatelem oděvního řetězce Inditex. Do první pětky se dostali rovněž známý investor Warren Buffett a zakladatel softwarové firmy Oracle Larry Ellison.

Majetek nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, který je vlastníkem investiční skupiny PPF, podle Forbesu činí 11 miliard dolarů (218 miliard korun). Druhé místo mezi Čechy obsadil s majetkem 2,4 miliardy dolarů ministr financí Andrej Babiš (731. příčka), vlastník Agrofertu a také mediálního domu MAFRA – vydavatele Lidových novin a serveru Lidovky.cz.

Na třetí příčce se umístil Karel Komárek (1,6 miliardy dolarů), za kterým následuje Radovan Vítek (1,4 miliardy dolarů). Do žebříčku se dostali rovněž Zdeněk Bakala a Pavel Tykač, každý s jměním kolem miliardy dolarů.

Autoři: ,

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...