Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Kladrubskému hřebčínu přinese značka UNESCO až o 25 procent vyšší návštěvnost

Ekonomika

  13:51
Kladruby nad Labem (Pardubicko) - Kladrubskému hřebčínu, jehož krajina se o víkendu stala památkou UNESCO, přinese prestižnímu ocenění vyšší návštěvnost. Na větší nápor turistů se musí památka připravit. V pondělí o tom informoval náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj).

Starokladrubští hřebci v replikách dobových postrojů zapřažených do jednoho z Masarykových kočárů u přííležitosti 100. výročí vzniku Československa foto: ČTK

V příštích letech se dá očekávat, že značka UNESCO přiláká do Kladrub nad Labem i Slatiňan, kde hřebčín chová kladrubské vraníky, víc turistů. Hřebčín odhaduje optimální roční návštěvnost do 100 000 lidí, nyní je za oba hřebčíny 80 000 návštěvníků.

Česko má nové památky v UNESCO. Na seznam se dostaly hornický region Krušnohoří a Kladrubský hřebčín

„Je to velká výzva jak pro krajskou samosprávu, tak i hřebčín a místní samosprávy. Budeme muset koordinovat všechny aktivity tak, aby turisté o památce věděli, měli na místě kvalitní servis, ale aby příliš velký nárůst návštěvníků poklidnou krásu památky nezničil,“ řekl Línek. 

Hřebčín mezitím také musí pro mezinárodní komisi UNESCO dokončit co nejdřív řadu doporučujících podmínek. Původně měla komise projednávat žádost hřebčína až příští rok, do té doby Česká republika chtěla mít vše připravené. Mezinárodní komise oproti očekávání přijala žádost hřebčína už letos.

Kladrubské hříbě na procházce v aréálu hřebčína s chovatelem a svou matkou.
Hříbě roku 2016 narozené 12. února téhož roku v Národním hřebčíně v Kladrubech...

Řadu věcí, které komise požadovala, je už rozpracovaných. Ministerstvo kultury prohlásilo Kladrubský náhon kulturní památkou, nyní dobíhá správní lhůta. Hřebčín pracuje na novém management plánu a spolu s památkáři jedná o rozšíření ochranné zóny krajiny hřebčína v její jižní části.

„Kromě toho tu máme i krajské zájmy. Vlastníme tu silnice se vzácnými stromořadími, jezdeckou školu s jízdárnou a také třeba most mezi Řečany a Kladruby nad Labem, který je ve velmi špatném stavu. Ve výhledu nás čeká zbourání nevhodné jízdárny z 50. let a výstavba nové v areálu školy a také výstavba nového mostu,“ řekl Línek.

Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem byla v minulých pěti staletích formována pro chov a výcvik starokladrubského koně, které je jediným původním plemenem chovaným na našem území. Hlavní přístupové osy krajiny se nekříží jako jinde přes zámek, ale přes stáje.

„Na osy navazuje rastr pastvin vymezený stromořadími a malebný krajinářský park Mošnice, ozdobený cizokrajnými stromy. Vlastní císařský zámek je nenápadný, trochu stranou a schovaný za stromořadím. Kompozice krajiny tak záměrně zdůrazňuje svůj primární účel, chov vzácných koní,“ řekla ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.

Autor: