Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Kofola expanduje na trh nápojových automatů. Koupila podíl ve firmě Mixa Vending

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Nápojářská společnost Kofola koupila podíl 49 procent ve firmě Mixa Vending, která se zaměřuje na provozování nápojových a jídelních automatů a má obrat téměř čtvrt miliardy korun. Součástí dohody je i opce Kofoly k získání majoritního podílu.
  10:01

Generální ředitel Kofoly ČeskoSlovensko Daniel Buryš uvedl, že Kofolu dlouhodobě zajímá trh nápojových automatů, kde uplatní své produkty. „S rodinnou firmou Mixa Vending, která provozuje nejen nápojové, ale i svačinové a jídelní automaty, sdílíme podobné hodnoty a ve spolupráci vidíme velký potenciál. Věříme, že vzájemné synergie pomohou k růstu a zlepšení služeb oběma stranám,“ uvedl Buryš v tiskové zprávě Kofoly.

Mixa Vending sídlí v Novém Jičíně a zaměstnává téměř sto lidí. Působí v Česku a okrajově i na Slovensku. Nabízí funkční řešení pro občerstvení na pracovištích, ale i v hotelech, restauracích a kavárnách. Na tuzemském trhu zastupuje několik zahraničních značek a její roční obrat se blíží k 230 milionům korun. Její kořeny sahají do roku 1993.

Zakladatel společnosti Miroslav Mixa tvrdí, že firma je největší rodinnou společností ve svém oboru a jedním z lídrů na trhu prodejních automatů v Česku. „Abychom mohli poskytovat stále lepší služby, musíme zdokonalovat logistiku, digitalizovat procesy a rozšiřovat nejen technologické portfolio, ale i síť poboček po celé zemi. I proto jsme k dalšímu růstu hledali silného partnera, který nám pomůže zainvestovat do rozvoje firmy a se kterým budeme sdílet nejen každodenní byznys, ale i hodnoty, které nás spojují,“ uvedl Mixa.

Rozšíření sítě

Mixa Vending se stane samostatným pilířem skupiny Kofola. Do jeho čela se postaví dosavadní obchodní ředitel Kofoly pro gastronomii Petr Komberec. „Naší snahou bude primárně rozšířit síť provozovaných prodejních automatů na celém území ČR. Počítáme tedy s investicí do nových strojů. Další oblastí, kterou bude možné společně posílit, je kávový servis ve firmách a pitný režim na pracovištích,“ uvedl Komberec.

Kofola sídlící v Ostravě je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě. Má 11 výrobních závodů na pěti evropských trzích. K výrobkům firmy vedle stejnojmenného nápoje patří nápoje značek Rajec, Korunní, Ondrášovka, Kláštorná Kalcia, Jupí, Vinea nebo Semtex. Do skupiny patří síť UGO, český výrobce směsí z léčivých rostlin Leros, slovinská společnost Radenska a chorvatský výrobce minerálních vod Studenac. Kofola má více než dva tisíce zaměstnanců.

V listopadu Kofola oznámila, že kupuje většinový podíl ve společnosti Pivovary CZ Group, která produkuje piva značek Holba, Zubr a Litovel. Transakce ještě čeká na schválení antimonopolních úřadů. Tento měsíc Kofola dokončila koupi jabloňových sadů u Úsova na Šumpersku, které bude využívat při výrobě ciderů v dceřiné společnosti F. H. Prager.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.