Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Kontrola finančního úřadu hrozí Pražanům jen jednou za 100 let

Ekonomika

  15:58
PRAHA - Nejmenší pravděpodobnost kontroly od finančního úřadu mají daňoví poplatníci v Praze, kde ji v některých částech mohou v průměru očekávat pouze jednou za více než 100 let. Naopak v Pacově může přijít jednou za pět let, ve Voticích za šest let. Vyplývá to z tabulky na internetových stránkách společnosti Terrinvest, která čerpá z informací ministerstva financí z března 2009.

Nejmenší pravděpodobnost kontroly od finančního úřadu mají daňoví poplatníci v Praze foto: Shutterstock

Nejdéle by si tak teoreticky mohli na kontrolu finančního úřadu počkat podnikatelé v Praze 10, kde vychází periodicita kontroly při zohlednění všech faktorů na jednou za 156 let. V Praze 6 to je to pak 124 let, v Praze 7 106 let a v Pardubicích jednou za 100 let. Naopak pouze jednou za sedm let se dá čekat kontrola v Poděbradech, Blansku, Tišnově, Konici, Náměšti nad Oslavou a v Bruntále.

"V periodicitě kontrol není zohledněna velikost daňových subjektů. Na menších městech nejsou zastoupeny velké firmy tak hojně, jako je tomu v krajských městech nebo v Praze. Jde zpravidla o menší daňové subjekty, u nichž kontrola trvá kratší dobu. Navíc ne každý daňový subjekt, který podá daňové přiznání, je hodný ihned zřetele kontrolních pracovníků finančních úřadů," komentoval statistiku mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Firmy z menších měst se fiktivně stěhují do Prahy

Četnost finančních kontrol je prý jedním z často uváděných důvodů při využití pronájmu sídla ve městech s nižší pravděpodobností kontroly, tedy takzvaných virtuálních kanceláří. "Důvodem není snaha něco zakrývat, klienti si spíše stěžují, že je časté kontroly zdržují," řekl Vítězslav Hruška ze společnosti Smart Companies, která pronajímá sídla v několika zemích světa. Největší zájem je podle něj jednoznačně o Prahu, Brno a Ostravu.

Autor:

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...