Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

KORB: Trhy znervózňuje vývoj v Řecku

Ekonomika

  7:00
V minulém týdnu se na akciových trzích potvrdil rozvíjející se negativní trend, který znamenal pro globální akciový index ztrátu v úrovni téměř 5 procent. Takový vývoj znamenal přesun do technicky potvrzeného negativního trendu u většiny klíčových trhů.

Makléř v Tokiu sleduje reakci trhů na výsledky víkendových voleb v Řecku a Francii foto: /APČTK

Finanční trhy tak opět znervózňuje vývoj v Řecku, kde panují spekulace před opakováním voleb ohledně setrvání země v rámci Evropské měnové unie. Samotný odchod Řecka by totiž způsobil škody pro věřitele v rámci stovek mld. eur, ten by sice dotčené subjekty mohly ustát, ale celý finanční systém by mohl poškodit spíše dominový efekt, který by takový krok provázel.

Tlak na další země s problematickým dluhem (Španělsko především) by násobně vzrostl a nepružnost zodpovědných orgánů v Evropě by mohla zvýšit negativní dopad na finanční trhy. Na druhé straně stojí fakt, že odchod Řecka od eura by sice způsobil zvýšení konkurenceschopnosti, ale za cenu definitivní ztráty kreditu na mezinárodní scéně, navíc s problematickým přístupem ke kapitálu na jakékoli úrovni. Nutná devalvace by pak měla za výsledek skokové zchudnutí domácího obyvatelstva.

Přitom konkurenceschopnosti ve smyslu poklesu mezd lze dosáhnout i s eurem, ale politicky obtížněji vzhledem k nutnému snižování mezd a výdajů. V každém případě investoři aktuálně jsou averzní vůči takovým rizikům a zbavují se titulů vázaných na možnost odpisů aktiv (především bankovní tituly) s expozicí vůči problematickým zemím. Pokles na trzích má ale obecný charakter a do jisté míry pak působí jako korekce po extra růstovém vývoji během prvního čtvrtletí tohoto roku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!