Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Kuba bojuje s hospodářskou krizi, pohonné hmoty zdražily o 400 procent

Ceny pohonných hmot na Kubě se od pátku zvýšily o 500 procent. (1. března 2024) foto: Profimedia.cz

Ceny pohonných hmot na Kubě se od pátku zvýšily o 400 procent. Vláda tento krok plánovala zavést už před měsícem, ale nakonec zdražení odložila. Pro největší odběratele se zvyšuje také cena elektřiny o 25 procent, informovala agentura AFP.
  19:31

Havana původně oznámila pětinásobné zvýšení cen pohonných hmot od prvního února jako součást řady opatření, která mají snížit rozpočtový deficit této komunistické země. Cena litru obyčejného benzinu se zvyšuje z 25 pesos (asi 24 Kč) na 132 pesos (129 Kč), zatímco cena prémiového benzinu stoupne z 30 na 156 pesos (152 Kč), uvedla vláda.

Cena pro veřejnou dopravu ale zůstane stejná a odloženo bylo zvýšení cen zemního plynu. Úřady také nařídily, aby turisté platili za pohonné hmoty v cizí měně.

Jedenáctimilionová Kuba zažívá nejhorší hospodářskou krizi od rozpadu sovětského bloku na začátku 90. let. V potížích je hlavně kvůli následkům pandemie covidu-19, zpřísnění amerických sankcí v posledních letech a celkově pokulhávající ekonomice.

Hrubý domácí produkt (HDP) Kuby loni podle oficiálních odhadů klesl o dvě procenta, zatímco inflace dosáhla 30 procent. Podle nezávislých odborníků je ale realita možná ještě horší. Na ostrově chronicky chybějí pohonné hmoty a další základní zboží, a vláda dotuje téměř veškeré zboží a služby, které Kubánci spotřebovávají.

12. července 2021

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!