Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvůli chybě zdraží voda až o 20 procent. Malé vodní elektrárny přišly o dotaci

Ekonomika

  7:47
PRAHA - Když předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková na sklonku loňského roku oznámila, že pro letošní rok nevypíše cenové rozhodnutí, každý si představil hlavně majitele solárních elektráren, kteří tak přišli o část peněz.

Voda z kohoutku foto: Shutterstock

Bez cenového rozhodnutí inkasují provozovatelé obnovitelných zdrojů za vyrobenou elektřinu jen tržní část ceny, ale od ledna letošního roku nedostávají dotaci, která dělá většinový díl výdělku.

Teď se ukazuje, že to nejsou solárníci, kdo situaci odskákal. Problém dopadl na malé vodní elektrárny, z nichž mnohé patří jednotlivým povodím. Za letošní rok kvůli tomu přijdou o 200 milionů korun, a to znamená zdražování vody.

Do největších obtíží spadlo Povodí Ohře, které zásobuje vodou Ústecký kraj. „Cena za odběr povrchové vody od příštího roku vzroste o dvacet procent,“ uvedl ředitel podniku Jiří Nedoma.

Stávající ceny vody nezvládají pokrýt náklady na správu vodního toku, proto náklady na Ohři dotovali z prodané elektřiny na tamních čtyřech turbínách. Bez zeleného bonusu či zaručené výkupní ceny jsou ale malé vodní elektrárny na čtvrtině příjmů, s nimiž počítaly.

Z celkového odhadu dvousetmilionového propadu připadá na Ohři skoro 128 milionů, u ostatních povodí jsou čísla o něco menší.

„Bude to mít za následek pokles ročních výnosů o cirka šedesát milionů. Pokud nedojde ke změně, tento stav bude mít dopad i na kalkulaci ceny za odběr povrchové vody pro rok 2017,“ sdělil Hugo Roldán z Povodí Vltavy.

Přitom se to vůbec nemuselo stát. Stávající výpadek příjmů se týká sto pěti malých vodních elektráren, které byly rekonstruované nebo modernizované v době od října 2013 do konce roku 2015. Nejde o nové zdroje a mělo by se na ně vztahovat už schválené schéma podpory, ale stejně jim za celý letošní rok žádný zelený bonus nepřišel.

Důvodem je legislativní změť výjimek v energetickém zákoně, která se odehrála v roce 2013. Výsledkem je, že na malé vodní elektrárny přebudované ve zmíněném období dopadla právní fikce, podle které jsou „jako že“ uvedené do provozu od ledna 2016.

Dělalo se to proto, aby se elektrárnám po opravách restartovala životnost, tedy aby mohly pobírat provozní podporu dalších třicet let. Jenomže nikdo netušil, že důsledkem bude zastavení výplaty podpory.

Pro majitele sto pěti vodních zařízení jde o likvidační situaci. Povodí i soukromníci si na rekonstrukce brali úvěry a ve svých splátkových kalendářích se zeleným bonusem počítali.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat