Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lanovka na Mrázovku po 22 letech zmizí. Nahradí ji nový šikmý výtah

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Z Prahy dočasně zmizí lanovka na kopec Mrázovka, která nabízí unikátní pohled na město. Dráha, která spojuje dvě budovy hotelu NH Prague City, se po téměř 22 letech dostala na hranu životnosti a hotel ji proto příští rok za 1,3 milionu eur (asi 33 milionů korun) nahradí novým šikmým výtahem.

Lanová dráha NH Hotelu na pražském Andělu bude příští rok vyměněna za novou. foto:  František Vlček, MAFRA

Lanovku využívají hlavně hosté a personál hotelu, kteří tak stihnou cestu mezi dolní částí komplexu a horní budovou za minutu a půl.

Pražský dopravní podnik přestaví vinohradskou vozovnu na muzeum MHD

Červená kabina pro 12 osob je však volně přístupná i veřejnosti a dráhu si tak oblíbili i okolní obyvatelé. „Využívají ji lidé, kteří bydlí v horní části Mrázovky, nebo sportovci, kteří míří na blízké sportoviště,“ popsala serveru Lidovky.cz marketingová manažerka hotelu Denisa Stanislavová.

Lanovkou se ale sveze i řada zájemců o unikátní projížďku. Jejich počet navíc podle manažerky narostl v momentě, kdy se začalo mluvit o rekonstrukci. V době naší návštěvy si dráhu vyzkoušela například žena s mladých chlapcem, který byl z výhledu tak nadšený, že si cestu nahoru a dolů ještě zopakoval.

Speciální konstrukce, po které jede kabina lanovky, vede přímo skrz park Mrázovka. I proto bylo otevření dráhy veřejnosti podmínkou města pro schválení výstavby. Na konstrukci lanovky je také zajímavé, že rampa v průběhu 155 metrů dlouhé jízdy mění sklon a kabina se tak naklání, aby změny vyrovnala.

Lanová dráha NH Hotelu na pražském Andělu bude příští rok vyměněna za novou.
Lanová dráha NH Hotelu na pražském Andělu prochází parkem Mrázovka a spojuje...

Poslední cestující sveze současná lanovka na konci roku. V lednu ji hotel úplně demontuje včetně dráhy a strojovny a na místě vyroste nový šikmý výtah. Ten by měl podle plánů hotelu svézt první pasažéry na konci března.

Stanislavová potvrdila, že i po přestavbě bude výtah dále sloužit veřejnosti. Změna podle ní bude hlavně technická - nový výtah bude mít například modernější kabinu a jiný pohon. Jeho kapacita i rychlost by měla zůstat stejná.

Současná lanovka vyrostla na Mrázovce v roce 1996 a od té doby podle odhadů přepravila asi 14,8 milionu pasažérů během 3,7 milionu jízd. Zároveň je jednou z pouhých tří lanových drah v Praze. Dalšími se mohou svézt návštěvníci Petřína a zoologické zahrady.

Pražský hotel NH Prague City patří od roku 2012 španělské skupině NH Hotels, která ho převzala od řetězce Mövenpick.