Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Letadlo Boeing 737 MAX po návratu do provozu hlásil problém s motorem, muselo nouzově přistát

Zaparkovaná letadla Boeing 737 Max v Seattlu foto: Lindsey WassonReuters

Ottawa - Letadlo Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Air Canada mělo na cestě z amerického státu Arizona do kanadského města Montreal problémy s motorem, kvůli kterým muselo nouzově přistát. Informovala o tom agentura Reuters. Dvě velké havárie letadel 737 MAX v minulých letech si vynutily celosvětovou odstávku těchto strojů.
  21:47

Boeing 737 MAX poprvé po odstávce letěl komerčně s pasažéry. Nejúspornější letadlo v historii nasadili Brazilci

Problémy s motorem se objevily v úterý 22. prosince krátce po vzletu. Piloti se podle společnosti následně rozhodli vypnout jeden z motorů. „Letadlo pak odklonili do Tusconu, kde normálně přistálo a kde zůstává,“ uvedl mluvčí Air Canada. Na palubě letadla nebyli žádní cestující, jen tři členové posádky.

Společnost Boeing na žádost o komentář zatím nereagovala, uvedla agentura Reuters.

Letadlo Boeing 737 MAX 8 se v říjnu 2018 zřítilo do moře nedaleko břehů Indonésie kvůli problémům s palubním softwarem. Stejnou příčinu měla o pět měsíců později havárie dalšího letadla stejného typu nedaleko etiopské metropole Addis Abbeba.

Ryanair si objednal dalších 75 letadel Boeing 737 MAX. Katalogová cena je 200 miliard korun

Neštěstí vyústila v celosvětovou odstávku závadného modelu 737 MAX, stovky soudních stížností a firemní krizi provázenou vyšetřováním ze strany amerických orgánů.

Spojené státy po 20 měsících zákazu letos v listopadu povolily, aby stroje Boeing 737 MAX mohly opět vzlétnout. Federální úřad pro letectví (FAA) nicméně vydal sérii požadavků, které musí společnost Boeing splnit při modernizaci softwaru či ve výcviku, než se letadlo bude moci vrátit do komerčního provozu. V některých zemích už se tak stalo, v Evropské unii se to očekává začátkem příštího roku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!