Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Občanský zákoník: o ceně lidského života se bude od ledna 2014 smlouvat

Ekonomika

  10:00
PRAHA - Lidský život stojí 240 tisíc korun. Maximálně. Právě tak dosud ve speciálních tabulkách hodnotu života určoval občanský zákoník. To se ale od ledna změní. Nový občanský zákoník totiž staré tabulky zruší a o ceně života se bude smlouvat. S pojišťovnami nebo u soudu.
Občanský zákoník - ilustrační foto

Občanský zákoník - ilustrační foto foto: Hynek GlosLidové noviny

Podle současného kodexu mají lidé, kteří cizím zaviněním utrpěli újmu na zdraví, nárok na odškodné. A to jak za ztrátu na výdělku či ztrátu zaměstnání, tak třeba za způsobenou bolest nebo za úmrtí blízké osoby.
Kolik peněz od pojišťoven dostanou, je zatím přesně dáno prostřednictvím speciálních tabulek.

SERIÁL NOVÝ OBČANSKÝ ZÁKONÍK

24. 12.

 • Lidský život bude od ledna 2014 dražší
 • Podomní prodejce omezí zákon

25.12.

 • Konec kliček a drobných písmen ve smlouvách
 • Zákoník poprvé řekne, co je lichva

26.12.

 • Dluhy budou od ledna dražší
 • K založení firmy bude stačit koruna

27.12.

 • Občanský zákoník uleví nájemníkům
 • Zdraží povinné i havarijní pojištění

28.12.

 • Dvouletá záruka na některé zboží skončí
 • Smlouvy budou volnější a závaznější

29.12.

 • Anketa LN: výhody a komplikace zákoníku

Podle nich například za zhmoždění kolena mohou v závislosti na pojišťovně dostat oběti jako bolestné 1200 korun, lehký otřes mozku „vyjde“ na 2400 korun, za vymknutí kolena musí pojišťovna viníka zaplatit 8400 korun a za zlomené žebro 1800. Za lidský život pak musí pojišťovny manželce či manželovi a dětem zaplatit 240 tisíc korun.

Od ledna se však částky, které pojišťovny platí, podstatně zvednou. Nový občanský zákoník totiž rozšíří skupinu těch, kteří o nemajetkové odškodnění budou moci požádat, a nově stanovuje i nárok na odškodnění duševních útrap rodinných příslušníků a blízkých osob těžce zraněných poškozených.
Navíc zruší tabulky, podle kterých se odškodnění dosud vypočítává, a výši odškodného budou nově navrhovat samy pojišťovny podle individuálního posouzení jednotlivých případů.

Klikněte pro zvětšení.

„Dosavadní úprava do určité míry zvýhodňuje ‚škůdce‘, třeba i při dosti vážné dopravní nehodě hrozí nedbalému řidiči podmíněný trest odnětí svobody a z hlediska civilního práva povinnost odškodnit újmu na zdraví podle tabulek,“ říká právník advokátní kanceláře PRK Partners Petr Bezouška. V praxi náhrady za škodu na zdraví či životě budou vypadat tak, že místo hledání v tabulkách pojišťovna sama na základě vlastního rozhodnutí navrhne oběti finanční náhradu. Bude přitom muset zkoumat skutečnou intenzitu bolesti a délku jejího trvání. Jak to bude v praxi vypadat, zatím pojišťovny netuší.

Pokud poškození nebudou s částkou souhlasit, mohou se obrátit na soud, který o náhradě rozhodne.
Podle odhadů asociace pojišťoven nová právní norma zvedne výši náhrad o téměř 25 procent. „Nový občanský zákoník v každém případě přinese vyšší náhrady poškozeným,“ říká tisková mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renata Čapková s tím, že vyšší náhrady zvednou náklady pojišťoven. Podle České asociace pojišťoven o zhruba dvě miliardy korun. Přesnou částku ale zatím nikdo odhadovat nechce.

Prokazování nároku na odškodné bude složitější

„Již dnes lze předpokládat, že zákoník bude znamenat zvýšené náklady na náhradu nemateriálních škod. Ve chvíli, kdy ale ještě neexistuje žádná praxe a zkušenosti s fungováním nového zákoníku, je těžké spočítat, jaké konkrétní finanční dopady bude mít,“ říká Dagmar Koutská z tiskového oddělení Allianz pojišťovny.

Podle expertů z branže ale prokazování nároku na odškodné bude kvůli novému zákoníku složitější a také delší. „Obecně lze předpokládat, že české soudy budou mít v souvislosti s novým občanským zákoníkem více práce. Judikatura obecných soudů zohledňující novou právní úpravu v oblasti odškodňování se totiž bude stabilizovat během nadcházejících deseti let, finální stabilizace judikatury prostřednictvím nálezů Ústavního soudu ČR může být ještě delší,“ říká mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka.

Dlouhá doba při čekání na odškodné ale nebude jediným problémem, který nový kodex přinese. Lidé se podle právníků musí připravit i na to, že pojišťovny se budou chtít vyšším náhradám vyhnout, a při žádosti o odškodné tak budou hlídat jakoukoliv nepřesnost či neúplnou informaci, kvůli které by mohly poskytnout nižší odškodné.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!