Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lihoviny příští rok podraží, 'myslivec' až o 10 procent

Ekonomika

  13:37
PLZEŇ/ÚSTÍ NAD LABEM - Největší tuzemští výrobci lihovin začátkem příštího roku podraží. Plzeňský Stock plánuje zvednout ceny v průměru o pět procent, ústecká likérka Granette až o desetinu. Hlavním důvodem je růst cen lihu a dalších vstupů, řekli dnes zástupci firem.

Budova kde se po mnoho let vyráběla Becherovka foto: Reprofoto

Výrobci zdražovali i na začátku letošního roku. Růst cen plánují příští rok i někteří další.

Plzeňský Stock plánuje letos hlavně díky úspěšnému listopadu a prosinci zhruba stejný prodej jako loni, kolem 28 milionů litrů. Loňský prodej byl historicky rekordní zejména díky nákupům obchodních řetězců.

Granette za letošek očekává meziroční snížení tržeb asi o pět procent. Důvodem je podle firmy letošní zdražení, které si vyžádalo zvýšení spotřební daně. 

Fernet Stock má další zářez na pažbě. Mezi své skalpy ulovil Ondřeje Trojana.

Ke zdražení dojde už v prvním čtvrtletí

Přesto podnik, který vyrábí mimo jiné Starou mysliveckou, plánuje růst cen i příští rok. "Nebudeme zdražovat hned po Novém roce, protože etikety a další věci mají určitou setrvačnost, ale během prvního čtvrtletí to bude," uvedl mluvčí Josef Vejlupek.

Zdražení od pěti do deseti procent se bude podle výrobku lišit. Nejvíce patrně zdraží vaječné koňaky. Podle Granette výrazně stoupala cena jejich tří hlavních součástí - jemný líh zdražil o pětinu, cukr až o 12 procent, mléko až o 14 procent.

Také v případě Stocku se zdražení u každého produktu liší podle vstupů.

Neúroda obilí zvyšuje ceny lihu

Jeho hlavním důvodem je zejména meziroční nárůst cen lihu o 15 až 20 procent vinou neúrody obilí v Evropě. Až o 30 procent mohou narůst také ceny veškerého papíru, zejména obalového, což je dáno razantním růstem jeho odběru v Číně a Indii. Náklady zvedne i růst cen energií.

Papírna (ilustrační foto)

Například jindřichohradecký Fruko-Schulz, jeden ze čtyř největších hráčů na českém trhu, od ledna zdraží o 1,5 procenta. "Kopírujeme jen inflaci a růst prokazatelných nákladů, více zdražovat nebudeme," řekl ředitel firmy Josef Nejedlý.

Konkurenční Becherovka ponechá zatím ceny beze změn. Podle mluvčí Evy Kotýnkové trh i nadále ovlivňuje recese, a proto by zdražení nebylo z obchodního hlediska tím nejvhodnějším krokem.

Fernet stock

Poptávka po bývalém rumu je před Vánoci gigantická

Stock díky nynější enormní poptávce ruší v posledním prosincovém týdnu celozávodní dovolenou. Ve dvou směnách bude stáčet aktuálně nejžádanější značky - Fernet Stock, Božkov Tuzemský (dříve rum) a Božkov Vodku.

Podle provozního ředitele Stocku Antonína Naslera dosáhne příští týden denní produkce 160.000 lahví. Kvůli mimořádné výrobě nastoupí po Vánocích do práce zhruba 30 lidí. Enormní vytížení čeká likérku také na počátku roku 2011. Poptávka obchodníků bude znovu vysoká kvůli plánovanému zdražení.

Rok 2010 v obrazech

Podíl Stocku na českém trhu lihovin se letos podle generálního ředitele firmy Petra Pavlíka zvýší z loňských 36 procent minimálně o dvě procenta a za prosinec dosáhne dokonce 40 procent.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!