Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Limuzína pro řidiče? Nadšeného řidiče!

Ekonomika

  9:34
PRAHA - Stojí poněkud stranou segmentu luxusních limuzín. Maserati Quattroporte Sport GT S místo velkých gest sází na jemnou sportovní eleganci spojenou s nečekaně dravým a ostrým jízdním projevem.

Maserati (ilustrační foto). foto: Maserati

Kdybyste nevěděli, že sedíte ve čtyřdveřové limuzíně s délkou přesahující pětimetrovou hranici a hmotností atakující dvě tuny, ani si to při jízdě neuvědomíte. Maserati Quattroporte v provedení Sport GT S totiž tyto vlastnosti dokonale maskuje. Za jeho volantem zažijete pocity jako v opravdovém sportovním voze.

Řídit ho je speciální zážitek. Díky klasické koncepci s motorem vpředu a pohonem zadních kol by se chtělo říci, že se jedná o zážitek klasický, ale ono tomu tak není. O tomto voze platí, že čím s ním jedete rychleji, tím silnější máte pocit, že se cítí lépe a tím více emocí rozdává.

Maserati Quattroporte Sport GT S

Nájezdové rychlosti do zatáček i samotná schopnost zatočení jsou na zcela výjimečné úrovni. Skvělou zkušeností je také postupné gradování výkonu motoru, který dovoluje velmi citlivý přenos hmotnosti vozu z předních kol na vnější zadní kolo.

Nad vyváženým chováním velkého automobilu samozřejmě bdí stabilizační systém, avšak mohu říci, že vzhledem k citlivosti a sdílnosti, s jakou se vůz s řidičem dělí o dění pod svými koly, nebudete mít potíž, ani když elektronickou ochrannou ruku vypnete. Aktuálně dostupnou trakci zadních kol totiž odhadnete velmi přesně, a můžete na ni tudíž přirozeně reagovat.

Maserati Quattroporte Sport GT S

Sport GT S je nejsportovněji laděné provedení této luxusní limuzíny. Je vybaveno atmosféricky plněným motorem 4,7 litru, který má nejen zvýšený výkon, ale především novou výfukovou soustavu. V Maserati si dali na jejím naladění opravdu záležet a vybavili ji speciální klapkou, kterou je možné stiskem tlačítka Sport otevřít.

Maserati Quattroporte Sport GT

Karoserie
Rozměry          5097×1895×1438 mm
Hmotnost                             1880 kg
Motor                   zážehový V8, 4,7 l
Výkon      323 kW (440 k)/7000 min-1
Toč. moment       490 N.m/4750 min-1
Provozní vlastnosti
Zrychlení                 0–100 km/h 5,1 s
Nejvyšší rychlost                 285 km/h
Komb. spotřeba            15,7 l/100 km
Cena                            3 500 000 Kč

Quattroporte není ani v běžném režimu zrovna krotký vůz, po aktivaci sportovního módu ale člověk má doslova pocit, že sedí ve Ferrari. Do uší se totiž zařezává fascinující jekot, který je tak melodický a přitom ryzí, že s trochou nadsázky dokáže nahradit otáčkoměr. Podle jeho intenzity s naprostou přesností odhadnete aktuální otáčky.

Když pomineme úpravy vnějšího vzhledu v podobě dramatičtější masky chladiče, je největší změnou modelu Sport GT S především podvozek. Kvůli přesnosti není aktivní, ale je vybaven tužšími tlumiči a sníženou světlou výškou.

Do teritoria Maserati Quattroporte nedávno vstoupilo Porsche Panamera, které hlavně v provedení Turbo okouzluje silou motoru. Po testu modelu Sport GT S však musím říci, že i když v přímém směru je Porsche o trochu rychlejší, celkovým projevem stejně jako obratností a zaměřením na řidiče zůstává tato italská limuzína králem svého segmentu. Segmentu skutečného řidičského potěšení.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!