Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lipno bude obestavěno dalšími hotely a obytnými budovami

Ekonomika

  10:27
PRAHA - Na levém břehu Lipna v Dolní Vltavici se má po letech plánování začít stavět rozsáhlý rekreační komplex s dvěma hotely, bytovými a rodinnými domy a s přístavištěm. O stavbu usilují dvě sesterské firmy, Sunny Port a In.

Rekreační park a přístaviště v Lipně nad Vltavou, podobný komplex má vyrůst do čtyř let v Dolní Vltavici. foto: ČTK

"Projekt byl naplánován už v devadesátých letech, poté investor sháněl finanční prostředky. Krize však realizaci přerušila, nebyly na to peníze," říká Jan Voldřich, bývalý starosta Černé v Pošumaví, kam záměr spadá. Nyní by se měl projekt za 250 milionů korun znovu rozběhnout.

"Chceme začít stavět příští rok," tvrdí předseda představenstva společnosti Sunny Port Josef Dastych.

Areál Vltavice

Investor: Sunny Port a In
Výše investice: 250 milionů korun
Dispozice:
- dva hotely s celkem dvěma sty čtyřiceti lůžky
- patnáct bytových domů se 190 byty
- dvacet rodinných domů se čtyřiceti byty
- přístaviště pro osmdesát jachet

140 bytů, 20 rodinných domů a písečná pláž
Výstavba celého areálu je plánována na etapy. V první fázi má vzniknout hotel o kapacitě osmdesát lůžek, jedenáct bytových domů se 140 byty a 20 rodinných domů.

Ve druhé etapě budou vybudovány wellness hotel se 160 lůžky a čtyři domy s padesáti byty. Ve třetí pak vyroste přístaviště pro osmdesát jachet s obslužným objektem. V areálu bude celkem 366 parkovacích stání. Součástí projektu je mimo jiné i písečná pláž pro rekreanty. "Část záměru již získala územní rozhodnutí, celá stavba se však bude odvíjet od toho, kdy bude v území zbudována čistička odpadních vod," říká Dastych. Na tu dostala obec Černá v Pošumaví dotaci třicet milionů od Evropské unie.

"Bez čističky firma nezíská stavební povolení," podotýká Voldřich. Komplex je totiž umístěn poblíž CHKO Šumava. Současné zastupitelstvo obce, které je v úřadu od března, však o projektu příliš informováno není. "Žádnou vizualizaci jsme neviděli, tak na to jako obec ani nemůžeme mít nějaký názor," řekla LN místostarostka Černé Irena Pekárková.

Úskalím je konkurence
Možným úskalím projektu bude i konkurence v dané lokalitě. V sousedství plánovaného areálu je totiž aktuálně projektován Hotelový resort Relax Dolní Vltavice, jejímž investorem je firma Edikt. "Konkurence se nebojíme, naopak, hosté z resortu Relax by mohli využívat naši marínu," říká Dastych. Sunny Port také spoléhá na to, že nebude problém najít zájemce o byty a rodinné domy.

V poslední době se zvyšuje tlak na zastavění této části levého břehu Lipna. "Je to způsobeno i tím, že v již schválených územních plánech jednotlivých obcí jsou povoleny rozsáhlé plochy pro rekreační a sportovní využití," píše se v dokumentaci, která byla firmou Sunny Port předložena k posouzení dopadu stavby na životní prostředí.

Na sousedním Hruštickém poloostrově se plánují další podobné stavby. Jde například o výstavbu areálu s devíti apartmány, 80 domky a 16 dvojdomky pro rekreační ubytování. Další podobná zóna se chystá v lokalitě Kovářov, která získala územní rozhodnutí pro 21 rodinných domů, 19 objektů rekreačního ubytování a pět dalších objektů. Dále pak Lipno Nature Resort, jež vznikne rekonstrukcí rekreačního střediska Větrník.

Budoucnost těchto projektů záleží mimo jiné na tom, zda projdou posouzením dopadu na životní prostředí. Rekreační komplex firmy Sunny Port má v tomto výhodu, protože se nachází mimo chráněnou oblast.

Dolní Vltavice

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...