Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Lockdown jako cesta z krize? Je daleko účinnější než částečné utlumení ekonomiky, zní ze světa

Krátkodobější lockdown, nebo dlouhodobější restrikce? To je otázka, kterou si klade stále více politiků po celém světě. Podle některých expertů je úplné vypnutí ekonomiky z dlouhodobého hlediska výhodnější. Argumentují několika způsoby.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KS

Zavření ekonomiky je nesmysl, nic nevyřeší. Sníží se počet nakažených, pak se ekonomika otevře a počet nakažených zase půjde nahoru. Řešením by bylo uzavřít ekonomiku jednou pro vždy a vrátit se k prvobytně pospolné společnosti.

0 0
možnosti
PP

P79e78t81r 73P46r38u21n60e85r

19. 10. 2020 10:07

Lockdown je zbytečný pokud se lidé budou chovat odpovědně už za stávajících pravidel. Jenže vidíme, že to je iluze, v každé společnosti je určité procento sobeckých zhýčkaných pitomců, kteří upřednostňují své ego před zájmy ostatních a ještě se považují za hrdiny. Jak z toho ven aniž bychom zaváděli totalitní manýry ?

Všechna opatření mají efekt v uzavřené společnosti. Je chybou EU, že sem volně proudí neprověřené osoby a přiváží další mutace viru.

0 0
možnosti
PN

Na rozdíl od jara je nyní dostatek kvalitních ochranných pomůcek i dezinfekce. Není nutné zastavit celou ekonomiku. Většina provozů může s kvalitní ochranou a určitými pravidly hygieny a odstupů fungovat dál.

0 0
možnosti
Foto

To by se potom museli zavřít hranice, aby to sem zase nenalezlo. Je to vhodné např. pro Severní Koreu.

0 0
možnosti
PN

Chtěl jste říct "aby to od nás nelezlo ven", ne?

0 0
možnosti
Foto

Lockdown je naopak cesta do krize. Neposlouchejme radílky ze "světa", kteří svými hraběcími radami nejspíš sledují své zájmy. Jako opatření, které jednoznačně potvrdilo svou účinnost je to, které zavedli ve Švédsku a které se po nějakém čase, kdy přechodně stouply počty mrtvých, ukazuje jako neúčinnější. Jsou to opatření mírná, ale více méně trvalá a neměnící se každé dva dny.

0 0
možnosti
JV

Lockowny (ať už celostátními nebo regionálními) se řada zemí viru zbavila a teď si musí jen hlídat hranice, aby jim to tam někdo nezavlekl. A když se to stane, tak masivním testováním ohnisko najít a potlačit. Naopak různé pokusy o "život s virem" a polovičatá řešení (nedůsledná a pozdě) vedou k nekončnící krizi hromdám zbytečných mrtvol. A zatím nikde na světě se touhle strategií nedobrali k nějakému výsledku. A to to na jaře dost zemí zkoušelo ať už díky neschopnosti vedení nebo záměrně. A všude vyměkli a ekonumiku na nějakou dobu zavřeli.

0 0
možnosti
RV

No a přitom se svět draze dopracovává k Čínské variantě. Vždyť co jiného byl téměř úplný zákaz vycházení v Itálii, Španělsku? Nebo nyní v Izraeli, kde bylo povoleno chodit max. 1 km od domova?

Z modelů vychází zajímavě i režim 2 týdnů tvrdého lockdown střídaného pěti týdny uvolnění. Tím se během 2 týdnů, kdy se vir nešíří, zjistí všichni nakažení, kteří se dostanou do karantény. A během pěti týdnů ty zbytky nezazachycených osob nestačí vir katastroficky rozšířit. Další výhodou tohoto systému je, že při zavední pracovních víkendů zůstává stejný fond pracovní doby a tedy poškození ekonomiky není tak velké.

0 0
možnosti
JV

Existují studie z dat os Španělské chřipce před 100 lety. Tehdy (v USA) řešili epidemii na úrovni jednotlivých větších měst, takže různých přístupů a dat je dostatek. A ty ukazují, že tvrdá krátká opatření včas jsou i z hlediska ekonomiky nejúčinnější. O hromadách mrtvol nemluvě.

Odkazy na různé studie a jejich shrnutí jsou např. v tomto článku.

https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/hampl-co-rika-skutecna-veda-o-ekonomickych-dopadech-epidemie/

Kdyby to bylo jen na doktorech, už by tu dávno byl (a byl za námi), ale různé zájmy si ho nepřejí, takže se vláda snaží o různá cílená opatření. Ale výsledek zatím noc moc. Spíš nic než moc.

V Izraeli si s cílenými opatřeními také experimentovali, ale když viděli malou účinnost, nechali toho.

0 0
možnosti
JJ

J73i55ř46í 68J43i39r93k97a

19. 10. 2020 8:25

Vy se na ty hromady mrtvol těšíte víc než na Ježíška. Ale statistiky naštěstí začínají ukazovat, že žádné hromady ani docela malé hromádky mrtvol navíc neexistovaly a i dnes existují jen v hlavách presstitutů a jimi vyděšených strachapoudů.

0 0
možnosti