Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lovec tygrů od Rolls Royce jde do dražby

  12:18
CARMEL - V polovině srpna se bude v Carmelu v Kalifornii dražit Rolls Royce Phantom, který si dal v roce 1925 vyrobit jeden indický mahárádža se speciální úpravou pro lov tygrů. Je vybaven mimo jiné kulometem a kanonem. Aukční síň Bonham, která dražbu pořádá, očekává, že jeho cena může dosáhnout až milionu dolarů (17 milionů korun).

Rolls Royce upravený pro lov tygrů. foto: Bonhams.

"Bylo to zcela běžné, většina mahárádžů měla speciálně na objednávku vyrobené vozy, dokonce i s pozlacenými rámy a vůbec se vším možným," citovala agentura Reuters indického spisovatele Prana Nevilea, který je expertem na indickou koloniální éru.

ČTĚTE O ÚSPĚCHU ŠKODY V ANGLII

Vůz si objednal mahárádža Umad Singh II. z Koty v indickém státě Rádžasthán. Je to červený osmiválec o obsahu osmi litrů se sklápěcí plátěnou střechou a se speciálním převodem, který mu umožňoval mocně pronikat rádžasthánskou džunglí.

Lov tygrů byl pro vládce knížecích států britské Indie ještě v minulém století velmi oblíbená zábava. I kvůli tomu klesl za posledních sto let počet volně žijících tygrů v Indii z odhadovaných 40 tisíc asi na 1700.

Indičtí mahárádžové byli známí okázalostí a výstředností, s jakou užívali svého bohatství. Vládce státu Haidarábád používal slavného diamantu Koh-i-noor jako těžítka a mahárádža z Patiály se "pomstil" automobilce Rolls Royce za odmítnutí jedné jeho objednávky tím, že vyčlenil několik ze své flotily vozů této značky na svoz odpadků.

Autoři: ,

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...